Yazarlar: Robert Jordan

Posted by kitaplog

Yazarlar arasinda benim icin ozel bir yeri vardir Robert Jordan’in. Yarattigi Wheel of Time serisi ile kendisine fantastik kurgu dunyasinda coook onemli bir yer edinmistir. Hatta benim yorumuma gore, Wheel of Time, Yuzuk Uclemesini ilkokul’daki Cin Ali serisine cevirmektedir.
Robert Jordan’in romanlarinda, ki kendisi ayni zamanda Conan hikayeleri de yazmistir, ayrintilara onem vermesiyle dikkati ceker. Yapitlarinin en ust noktasi olan Wheel of Time gerek karakter zenginligi (1700+ karakter), gerek olay orgusunun ve kurgusunun orijinalligi, gerekse yazdiklarini 1000lerce sayfadan (simdiye kadar 11 kitap, her kitap en az 700 kusur sayfa) sonra bile nefes nefese okutabilmesiyle pek cok romandan on plandadir (FK olsun olmasin).
Fotografindan gorundugu gibi, tatli bir amcaya benzeyen Jordan, 1948de dogmus ve malesef Wheel of Time serisinin son kitabini yazarken yakalandigi kanser hastaligi nedeniyle Eylul 2007de aramizdan ayrilmistir. Kendi web sitesinde (http://www.dragonmount.com/RobertJordan/) soyledigi gibi “mezarimin ustune son civi cakilana kadar” yazmaya devam etmis, hastaligi esnasinda bile cok sevdigi esiyle (ayni zamanda editoru) serinin son kitabi hakkinda aklindakilerini, dusuncelerini ve nasil yazilmasi gerektigini paylasmistir.
Aramizdan ayrilmis buyuk yazarlardan birisidir kendisidir. Edebiyata, hayal dunyamiza kattiklari icin kocaman bir tesekkuru sonuna kadar haketmektedir.
.
.
.
*****************************


One Response to “Yazarlar: Robert Jordan”

  1. […] Şimdiye kadar hep ertelediğim, bir yandan nasıl anlatacağımı düşündüğüm bir yandan da kitabı açık etmeden ve özetlemeden, insanların okuma şevkini kırmadan yazıyı nasıl toparlarım diye kafa patlattığım bir konuda, “The Wheel of Time (Zaman Çarkı)” serisi hakkında yazmaya başlama kararı aldım. Aslında düşüncelerimde eksik olan nokta şuydu: Romanlar o kadar güzel, ayrıntıları o kadar iyi ki, özetlemeye çalışsam bile gene de okumak gerekiyor gerçekten bu kitapların değerini anlamak için. Ayrıca uzun romanlar olduğu için kitaplog yazılarıyla özetlemek gibi bir problem bile olmaz. Bu nedenle başladım sonunda bu seriye. İlk kitap da, aynı zamanda serinin ilk kitabı olan “The Eye of The World (Dünyanın Gözü)”. Zaman Çarkı ve Robert Jordan ile ilgili daha önce yazdığım yazılara şuradan ulaşabilirsiniz: Birinci yazı ve ikinci yazı. […]

Leave a Reply