Eğlenceli Bir Kitap: Otostopçunun Galaksi Rehberi

Posted by kitaplog

The Hitchiker’s Guide to Galaxy veya diğer bilinen adıyla Otostopçunun Galaksi Rehberi İngiliz mizahının büyüklerinden Douglas Adams’ın eseridir. Vakti zamanında radyo tiyatrosu olarak yayınlanmaya başladığında başlarda pek ilgi çekmemişse de aradan geçen zamanla bir fenomen olmayı başarmıştır. Zaten böyle güzel bir seriden ve kaliteli mizahtan daha azını beklemek haksızlık olurdu. Çevrenizde nihai sorunun cevabını aradığınızı söylediğinizde size “42” cevabını veren çıkarsa bilin ki bu kitabı okumuş, muhtemelen okurken de birkaç kez koltuğundan veya yatağından yuvarlanmıştır gülmekten.

Otostopçunun Galaksi Rehberi aslında yazılmış oldugu radyo piyesinden devam edilerek sonradan yayınlanmış bir dizi kitaptan ve bu kitaptaki maceralardan oluşur. Kahramanımız hiçbirşeyden haberi olmayan, kendi halinde, 20li yaşlarının sonlarında bekar İngiliz genci Arthur Dent ve otostopçu arkadaşı Ford Prefect dünya gezegeninin yıldızlararası otoyol yapımı nedeniyle yok edilmesinden hemen önce dünyadan otostop çekerek kaçmalarıyla kendilerini bir sürü komik maceranın içinde bulan iki kişi… Uzun bir cümle oldu, aslında kısaltmaya çalışmak gerekir: Arthur herşeyden habersiz, naif bir İngiliz centilmeni… Ford ise otostop yollarında tabiri caizse kaşarlanmış, her daim için havlusu yanında bir çakal… Maceraları ise sayısız: Nihai sorunun cevabından, Evrenin Sonundaki (lokasyon olarak değil zaman olarak) Restoranda başlarına gelenlere kadar pek çok maceranın göbeğinde yer almayı başarırlar… Üstelik bir ara Arthur uçmayı bile öğrenir: Belirsiz bir gezegende bayır aşağı koşarken düşer, düşerken de gördüğü birşey onu o kadar şaşırtır ki, düşmenin sonucu olan yere inmeyi unutur… Depresif ve intahara meyilli robotu, herşeyin cevabını bilen bilgisayarı unutmamak gerekir elbette…

Otostopçunun Galaksi Rehberi size dünyadaki sorunlarınızı çözmede bir fayda sağlamayacaktır. Sevgilinizle aranızı düzeltmez, kişisel gelişiminize katkıda da bulunmaz. Evreni dolaşan parasız bir otostopçuysanız muhakkak okumanızı tavsiye ederim.

Bu kitabı okumak için ille de evreni dolaşan veya dolaşmayı planlayan beşparasız bir maceraperest olmanız gerekmez. Güzel zaman geçirmek isterseniz, kafanızı dağıtmak isterseniz, Douglas Adams’ın çok güzel bir dille aktardığı Arthur’un maceraları kesinlikle yeterli olacaktır.

 

*****************************


One Response to “Eğlenceli Bir Kitap: Otostopçunun Galaksi Rehberi”

  1. Uçmak ile ilgili olan kısım müthişti, bir insanın uçmanın tanımını bu kadar güzel yapabilir…

Leave a Reply