Ed Greenwood ve Elminster

Posted by kitaplog

Fantastik Kurgu ve daha da öncelikli olarak Forgotten Realms dünyasının başına gelmiş en kötü şeylerden birisi Ed Greenwood’dur desem, kendisine dangalak gibi bir ünvanı layık görsem…

Muhtemelen Forgotten Realms ve Dungeons and Dragons kitapları ve oyunlarıyla başlayan ve devam eden pek çok kişi “Hay ağzına sağlık” diyecektir.

Forgotten Realms bir açıdan ve en azından başlangıçta Ed Greenwood’un da olduğu için böyle ağır bir cümle acaba haksızlık oluşturur mu diye düşünenler de çıkacaktır. 1959 doğumlu Ed Greenwood insanı pekçok yerde, ki buna TSR da dahil Forgotten Realms’ın kurucusu olarak görünmektedir. Bunun nasıl olduğunu merak edenlerdenim. Soracak olursanız, TSR’ın o dönem oldukça küçük bir şirket olduğunu, Ed’in amcasının oğlunun TSR’a para yardımı yaptığını ya da TSR’ın kurucularından olduğunu; veya Ed ile TSR’ın sahibi (ismi Jack olsun) Jack amcanın aynı barda ucuzundan bira içerken tanışıp ejderhalar falan üstüne geyik yapmasından kaynaklı bir tanışıklıkları olduğunu veya benzeri pekçok şeyin olabileceğini düşünüyorum. Aksi taktirde büyük bir şirket olsa Ed’i çöpçü olarak bile çalıştırmayacaklarına eminim.

Açıkçası yukarıda görünen fotoğrafa bakınca adamın bizden kesinlikle farklı bir dünyada kafasındaki Elminster karakterini kendi zannederek yaşadığı hakkında pek de şüphesi kalmıyor kimsenin. Üstelik bu şahsın Forgotten Realms kitaplarında, romanlarında ve dünya düzeninde sözü olan nadir kişilerden olduğunu düşünmek daha da üzücü.
Hal böyle olup da Forgotten Realms’ın yaratan kişi olunca, masaüstü oyunlarda oynadığı karakteri olan Elminster’a oldukça torpil geçmiştir Ed Greenwood. Greenwood’un Elminster için sonradan yazdığı romanlarından anladığımız kadarıyla Elminster, önce bir prens, sonra bir hırsız, büyü tanrıçası Mystra’nın bütün enkarnasyonlarının en ateşli sevgilisi, on numara büyücü, süper delikanlı lavuğun önde gidenidir.

Diğer romanların içinde geçtiğinde ortalama 600-1000 arası bir yaşta olan Elminster süperinden bir hayat yaşamış ve yaşamaya devam etmektedir. Ed Greenwood’un aynı zamanda “alter ego”su olduğu için yediği önünde yemediği arkasındadır. Boş zamanlarında en üst seviye archdevil ya da tanrı yiyen süper büyücümüz tanıştığı kadınları arada kendisine aşık etmekte, birincil görev olarak da Faerun’u korumaktadır.

E böyle dangalak bir elamanın yarattığı karakterin romanlarından ne beklersiniz ki: Kocaman bir hiç en çirkininden. Okurken canımı sıkan, yazara olan saygımı neredeyse sıfırlayan (* dip not için en alta bakınız) kitap serisi çıkarmayı neredeyse hiç zorlanmadan başarıyor Elminster serileriyle, yazar demeye pek zorlandığım Ed Greenwood.

Anlattıkları da birbirinden gereksiz şeyler: Elminster nasıl süper bir varlık olmuştur? Nasıl büyücü olmuştur? Nasıl önüne geleni dövmüştür? Bu ve buna benzer şaçmalıklarla üç ya da dört kitap doldurmayı başarabilmiş Ed Greenwood için başka şey söylemenin gereksiz olduğuna inanıyorum.

Kitaplarını almayın, alandan uzak durun, alanı uzak tutun.


* Her kitap için emek harcanmıştır. Bu emek yazara ve kitaba saygının birincil noktasıdır. Yazarın fikirlerini sevmek zorunda olmasa bile insan ortaya koyduğu emeğe ve yazarın eserine saygı duymalıdır.

.

.

.

*****************************


2 Responses to “Ed Greenwood ve Elminster”

  1. azını öpeyim ne diyim adamın okuduğum her kitabı hüsran vede adamın kitabı biteremediğimden(normalde başladığım kitap en fazla 3 günde bitiyor) 3 haftada bitti 1 kitabı ben 3 haftada 1 seri okurdum adamın kitabın her 50 sayfasında bir yeni bir kitabı baştan sona hemen okuyarak rahatlıyorum başladığım bir kitabı bitirme gerekliliği duyduğumdan bırakmıyorumda sadece her seferinde kendimi tembihliyorum.ilk başta insan çeviriden dolayı böyle olduğunu sanıyorda arkadaş her kitap mı böyle olur hele o 4 serüvenci o kralsız diyar yokmu bitmedi her sayfada insanın bir Gedik Savaşları,Ejderha Mızrağı yada Yerdenizi okuyup rahatlayası geliyor.

  2. al benden de o kadar 2 haftamı aldı bitirmek, ah salvatore ahh senin yüzünden geldi bu başıma, fr dedik çoşarız dedik elmister dedik.

Leave a Reply