Aydınlanmak isteyenlere: Martı

Posted by kitaplog

Baştan kabul ederek başlayalım: Martı sevmediğim bir kuştur. Bunda İstanbul’da yaşıyor olmamın ya da başka sebeplerin yeri ne kadar var diye sorarsanız tutup da matematiksel çıkarımlar ve olasılık hesapları yapamam. Umursamam da zaten.

İkinci kabullenmeye geçiyorum. Martı romanı sevmediğim bir romandır. Açıkçası şimdiye kadar oldukça sakin yazdığımı düşünmeye başladım. Daha dürüst fikrimi aktarmaya çalışayım: Martı romanı tabiri caizse “mal” bir romandır. Yazarının da en az romanı kadar mal olduğuna inanıyorum bu da ikincisi. Ortalama bir “tek hücreli” zekasına sahip, tv ve abur cubur ile beslenen obez bir Amerikalı olsam tam tersini düşünür bu kitap için methiyeler yazabilirdim ama malesef bu mümkün değil. Bu nedenle kitabı sevenlerdenseniz kalanını okumayın yazının.
Bir diğer eklemeyi neredeyse unutuyordum: Didaktik kitapları sevmem. Didaktik şeyleri genelde sevmem. Didaktik derken, zorla birşeyler öğretmeye çalışan, karşısındakini aptal veya daha aşağısı yerine koyan ürünlerden bahsediyorum. Hele ki kitabın didaktiği direk kaçıp uzaklaşmak için birincil sebeptir bende.

Böyle oldu da nasıl okudum Martı kitabını diyecek olursanız, oldukça sıkıcı bir geceydi, televizyonda hiçbirşey yoktu, o sırada bulunduğum yerde bir tek bu kitap vardı ve çok gençtim (üniversiteye yeni başlamıştım sanırım). Böyle olunca bir gençlik hatasıdır oldu.
Kitap, mal bir kuş olan bir martının ışık hızına, ve sonsuz mutluluğa, ve refaha ve güzelliğe, ve ışığın kendisine ulaşmasını, bu yolda hiçbirşeyden yılmamasını, süper bir kuş olmaktan öte daha da süper bir kuşa dönüşmesini, okuyucu 3 yaşında ve zekası da öğrenebilir mongol seviyesindeymişcesine bir üslup ile anlatmakta ve sürekli mesajlar vermekte. Açıkçası okuduğum dönemde uzunca bir süre Martı romanının çok ünlü olduğunu ve herkes tarafından okunduğunu da hatırlıyorum ki kitabı okuduğumda büyük hayal kırıklığı yaşamama sebep olmuştu; tekrarlamak istiyorum: Gençtim ve hata yaptım…
Aman uzak durun…

Yazar mı? Richard Bach diye bir herif.

Uzak durun demiştim değil mi?

Çok mu agresif bir yazı oldu? Az bile!!!

.

.

.

*****************************


One Response to “Aydınlanmak isteyenlere: Martı”

  1. Kesinlikle katılıyorum! Az bile söyledikleriniz. Kitabı beğenen insanlara anlam veremiyorum. Ben de meraktan okumuştum, biri çok övmüştü. Kitabı okuduktan sonra tiksinmiştim kendisinden.:)

Leave a Reply