Robert Crichton – Ocak

Posted by kitaplog

Bu sefer bahsedeceğim yazar beni oldukça etkilemiş olan ama Türkiye’de pek bilinmeyen bir yazar: Robert Crichton. Zaten hakkında bilgi arayınca pek bulunmadığını, wiki’de ufak bir özgeçmişe sahip olduğunu ve 1993’de öldüğünü görünce normal geliyor bu durum. En azından bana.

 

Robert Crichton’ın tek kitabını okudum ve anlatacak olduğum kitap da o: Ocak. Ay olanından değil, yemek pişirileninden değil. Bir maden kasabasında 1960larda veya daha öncesinde geçtiğini düşündüren bir roman Ocak. Orijinali “The Camerons” olan romanın ismi romanın kahramanı olan Cameron ailesinden geliyor.

Roman bir ömrü anlatıyor, madende harcanan bir ömrü. Aynı zamanda bir kuşağı, bir dönemi ve bir aileyi anlatıyor. Hayatı Ocak’ta kömür çıkararak geçen, sakin yaratılışlı bir genç olan Gillon Cameron ile madenci bir ailenin kızı olan Maggie’nin tanışması, evlenmesi ve kasabaya geri dönmeleriyle başlıyor. Romanın İngiltere’de geçtiğini ve o dönemde en alt tabakadaki insanların hayatlarını çok güzel bir şekilde anlattığını da eklemek gerekir.

 

Bu romanı iki kez okuduğumu belirmeliyim. İlk okuduğumda ortaokula yeni başlamıştım ikinci okuduğumda ise üniversiteyi bitirmiş ve çalışıyordum. Her iki okumada da beni ayrı etkilediğini belirteyim. Anlattıklarını düşününce, anlatılış tarzını düşününce çok iyi bir roman olduğuna ben de katılıyorum (aldığım kitapta eklenen önsözde böyle yazmışlar). Okumak isteyenlere tavsiye eder miyim? Evet. Okuyana birşeyler katabileceğini, katmadığı durumda ise güzel zaman geçirteceğini düşündüğüm bir roman.

.

.

.


Leave a Reply