R. A. Salvatore – Cleric Quintet

Posted by kitaplog

1. Canticle (1991)
2. In Sylvan Shadows (1992)
3. Night Masks (1992)
4. The Fallen Fortress (1993)
5. The Chaos Curse (1994)

Benim okuduğum sette bu serinin yazımı Drizzt’in ünlü olduğu serinin ilk kitaplarından sonra, Salvatore’nin yavaş yavaş ünlenmeye başladığı dönemde yazıldığını anlatıyor Salvatore. Aynı zamanda kitabın kendisi tarafından bir monk kitabı olarak düşünüldüğünden bahsediyor. Fakat bir cleric serisi isteyen editörlerle anlaşma yoluna gidip onların ve kendi isteklerinin ortak noktasını bulmakta karar kılıyor.

Salvatore hakkında konuşmak mümkün öncelikle. Salvatore fantastik kurgu dünyanın yakından tanıdığı ve takip ettiği bir yazar. Kalemi olayları nlatırken, savaş sahnelerini tasvir ederken çok güçlü. Hayal gücü kalemiyle yarışmakta. Her ne kadar bazen tasvip etmediğim bir inatçılıkta karakterlerine aptalca şeyler yaptırsa da R.A. Salvatore fantastik kurgu dünyanın olmazsa olmazlarından.

 

       

 

 

Hal böyle olunca Forgotten Realms dünyasında pek bilinmeyen bir tanrı olan Deneir’in bir rahibinin başından geçenleri anlattığı romanının pek ilgi çekmeyeceğini düşünmüş olanlar olabilir. Ya da bu rahibin başına ilginç şeyler gelmeyeceğini planlamış olanlar…

Ortaya koyduğu Cadderly isimli rahibi ve onun sevgilisi Danica isimli monk karakteriyle, buna ek olarak sağlam bir kurguyla birbirini takip eden olaylarla Salvatore çok rahatlıkla herkes tarafından okunacak 5 kitaplık bir seri çıkmış ortaya. Kitaplar sırasıyla genç, meraklı, aynı zamanda çok zeki bir katip ve rahip adayı olan Cadderly’nin karşısına çıkan zorluklarla başetmeye çalışmasını, bu sırada yanında bulunan dostlarını ve onlarla ilişkilerini ve tanrısının seçilmişi olarak karşılaştığı sınavlarını anlatıyor. Üstelik de güzel anlatıyor.

 

     

 

 

Ayrıca Cadderly’nın yanında bulunan biri savaşçı diğeri druid olmaya niyetli iki dwarf kardeş, elf ormanlarından okçu kadın kitaplardaki maceraları güzelleştiriyor.

Uzun süredir okumak için beklediğim bu seriyi sonunda okuyabilmek güzel bir duyguydu.

(Kitaplar dilimize de çevrildi)
.
.
.
***


Leave a Reply