Sefer ALGAN: Her Yönüyle C#

Posted by kitaplog

KONUK OKUR: SERKAN TEKIN

Bilemiyorum, bilemiyorum, yapabilir miyim bilemiyorum diyerek başladım, sonumuz hayırlı olsun… 🙂

Sevgili dostumun sanal eserinde biraz da benim tuzum olsun , birkaç teknolojik içerikli kitap hakkında kendimce birşeyler tıklatayım istedim. Birde ne göreyim, kimse bilişim hakkında yazmamış, bende tuzu bıraktım ve biberi elime aldım, iyi bir çorba da biraz karasından biberde olmalı…

 

 

Teknolojik, bilişimsel bir kitap hakkında çok fazla yorum beklemeyin derim peşinen, ne de olsa anlatılacak çok birşey yok öyle içlerinde, kurgusal, yazım sanatının nadide unsurları, sürükleyici bir konu bekliyorsanız ki beklemediğinizi umut ediyorum, yok.İlk yazı diye ben de,Sefer ALGAN’ın Pusula yayınlarından çıkan ve yedinci baskısını okuyup bitirdiğim (bitirdiğim diyorum, lakin Türkçe yazılmış “mevcut” en iyi ve en güncel CSharp programlama dili ile ilgili bilgileri içermesi açısından referans olarak önerebileceğim, dolayısı ile de sık sık başvurmam gerekeceğini düşündüğüm) “Her Yönüyle C#” adlı kitap ile başlamak istedim. Öncelikle belirtmeliyim ki kitap klasik programlama kitaplarından biri, bu güne kadar okuduğunuz (okumayı düşündüğünüz / okumak zorunda kalacağınız) diğerlerinden pek bir farkı yok, konu anlatımları neredeyse Microsoft’un kitaplarının birebir dilimize çevrilmiş hali tabik ki daha anlamlı kelimelerle, yani kitabın dili anlaşılır, örnekler açısından ise söylenecek şey, kitabın yazarının kurucusu ve editörü olduğu bir internet sitesindeki örnekler olduğu, ama hakkını vermek lazım çok büyük oranda çalışan yani denenmiş ve sonra kitaba konmuş örnekler. Başlarda da belirttiğim gibi referans olarak önerilebilir, hatta okullarda ders kitabı olarak dahi okutulmasından yana taraf olacağım bir kitap, eğer Microsoft’un gözbebeği olan ve uğrunda bu güne kadar yaptığı bir çok şeyden vazgeçmeyi göze aldığı, geliştirmeye aralıksız devam ettiği yeni nesil programlama dili olan “CSharp” öğrenmeye hevesli, bu dili hiç bilmiyor yada biraz aşina ama çok bilgi sahibi değilseniz, mutlaka bir tane edinmenizde fayda var.Kitabın son baskısı en son yenilikleri içeriyor gerçekten de, yazarının ifadesi ile yüz sayfalık bir güncelleme varmış, ben oturup da saymadım ama Csharp programlama dilinin stabil son versiyonu 3.0 ve bilgiye ulaşmak için bir süre sonra neredeyse mecbur bırakılacağımız LINQ hakkında bilgiler mevcut, ki bunlar son yenilikler denebilir. Eğer “Bilişim Emekçisi” yada heveslisi iseniz tavsiye ederim.

.

.

.

***

 

kitaplog.net yorumu:

Burası bir kitap sitesi. Bu nedenle her tür kitabın yer alabileceğini düşündüm. Dolayısıyla türünün ilk örneği olarak bu yazı da artık sitede yer alıyor. Temel nokta kitapları paylaşmak. Roman olması şart değil. Siz de okuduğunuz bir kitabı anlatmak isterseniz size de yer var.


Leave a Reply