Harry Potter ve…

Posted by kitaplog

Yayınlanmış ilk altı Harry Potter kitabını okumuş yedinciyi almış ama henüz okumamış birisi olarak, fantastik kurguyu takip eden birisi olarak, bu konularda az çok yorum yapan birisi olarak henüz siteye Harry Potter ile ilgili birşey yazmamışsam bunu üşengeçlikle açıklamak mümkün olabilir ancak. Gerçi uzun süredir aklımda olan, bir yerlere de not aldığım bir konuydu bu yazı. Geç olsun güç olmasın diyerek başlamalı.

 

 

harrypotter1

 

Harry Potter kitaplarıyla ilgili olarak beni en çok şaşırtan şey bu kitapların nasıl olup da bu kadar çok okunduğu, filmlerinin seyredildiği tam bir pop kültür ikonuna dönüşmüş olmasıdır. Serinin altıncı kitabının çıktığı zaman yaptığı satışların o zamana dek üretilmiş bütün sanat eserlerinden (kitap, film, müzik, tiyatro… aklınıza ne gelirse) daha çok satıldığını biliyor muydunuz? Ben de öğrendiğimde çok şaşırmıştım. 

 

 

harrypotter6

 

Bu yaklaşımdan popüler olan karşı olmak tavrının algılanmasını da istemem. Aksine kitapların okunması ve popüler olması kadar faydalı çok az şey olduğunu düşünüyorum. O nedenle Harry Potter’ın ünlenmesine hiç de karşı değilim. Tamamen tersi bir şekilde sonuna kadar destekliyorum. Keşke çok daha fazla kitap bu şansı yakalasa.

 

 

 

Kitapla ilgili konuşmak gerekirse, Harry Potter neredeyse hiçbirşeyden haberi olmayan (gavurların İngilizce konuşanları buna “clueless” diyorlar) bir genç. Aynı zamanda büyü yapabilme özelliklerine sahip. Bu özellik genetik olarak olan ve sonradan gelmeyen birşey. Dolayısıyla çıkıp da ben büyücü olacağım demek pek mümkün değil. Diğer yandan kitaptaki dünyada büyü güçlerine sahip olan insanlar bu güçlere sahip olmayan normal insanlardan uzakta ve onlarla pek iletişime girmeden yaşıyorlar. Harry Potter ilkokulu bitirdiğinde Hogwarts Büyücülük Okulu’ndan kayıt olması için bir davet mektubu alır. Sonrası 7 kitap boyunca devam eden bir okul hikayesi dersem romanları çok basitlemiş olurum aslında.

 

harrypotter7

 

Elbette kitapta iyiler ve kötüler, kötü sanılan iyiler ve iyi sanılan kötüler, üst seviye dangalaklıklar yapanlar, gençler, ve onları asla anlamayan büyükler, bolca macera, büyüyen Harry’nin ve arkadaşlarının yaşadığı gençlik ve ergenlik problemleri, süper kötüler, süper güçlü ve karizmatik karakterler… Kısacası kendini okutmak için gerekli hemen herşey var kitapta. YAzar, J. K. Rowlings ki kendisi İngilizdir, ayrıca İngiltere’de kraliçeden zengin tek kadındır, çok güzel bir dünya kurgulamış. İşin en zor kısmını çok güzel bir şekilde halledince, geri kalan kısmı daha kolay gelmiş. Karakterler, geçmişleri, birbirleriyle ilişkileri, olaylar ve bunların kurgulanması da oldukça güzel bir şekilde halledilmiş. 

 

harrypotter4

 

Bütün romanlar içinde beni en çok şaşırtanlardan birisi, Harry Potter’ın yaşadığı ve ait olduğunu öğrendiği dünyaya karşı ne kadar az şey bildiği oldu sürekli. Romandaki neredeyse bütün karakterler, büyücüler dünyasına ait herşeyi olağan hayatlarındaki olağan şeyler olarak ve farkında olmadan biliyorlar: Hangi gazete okunur, hangi çikolata zıplayarak kaçmaya çalışır falan… Bütün bunlardan haberi olmayan, sürekli öğrenmeye çalışan tek karakter Harry Potter. Böyle olunca çok alakasız şekillerde birşeylerin kendisine açıklanması gerekiyor ki bu da beni şaşırtmıştı ikinci kitapta (birinci kitapta içine girdiği büyülü dünyanın tamamen yabancısı olduğunu kabul ediyorum). 

 

 

Kısacası böyle. Konusu hakkında pek birşey bahsetmedim ama zaten bu kadar ünlü bir ürün hakkında az çok birşey bilmeyen kimse kalmamıştır muhtemelen. Okumayan varsa okumalarını tavsiye ederim.


6 Responses to “Harry Potter ve…”

 1. Son kitap piyasaya yeni çıkmıştı Daha tükçe baskısı yoktu piyasada. Mevcut ingilizce versiyonunu indirdim internetten. 200 sf kadar ingilizce okudum bu kitabı, baya da sürükleyici, diğer 6 kitap kadar iyiydi. Daha sonra bir arkadaşım sahte harry lerin internette olduğunu yanlış kitabı okumamamı tavsiye etti. Orjinali ile karşılaştırdığımda sizinde anladığınız üzere sahte olanı okumakdım. Kıssadan hisse şudur ki, insanları oturup sahte bir kitap yazmaya kadar götürebilecek kadar iyi bir seri bu..

  Bir de şunu eklemek isterim, filmlerde harry i canlandıran oyuncu, ciddi bir hastalıkla pençeleşiyor.Hastalığın ismini hatırlamıyorum ama,kısaca beynin vücudun hareketlerini kontrol edememesi. ve kahramanımız 2 safha, bu safhadan geridönüş olmadığını belirtiyordu doktorlar. Ne diyelim Allah şifa versin.

  Dolayısı ile son filmi çekemicekler gibi geliyor bana.

 2. Olen kalan yok henuz, herkes yasiyor. Haliyle son filmi de cekecekler. Butun planlar seriyi bitirmek yonunde. Olmadi baskasini oynatirlar o da ayri.

 3. Son kitap bence serideki en kötü kitapti. Herseyi o kadar cabuk bir sekilde cözümlediki, bence bunu yapmamasi gerekiyor. Son kitap 2-3 kitaplik bir sekilde yazilabilecekken, tek kitaba sigdirilmasi bence tadini bozdu kitabin. Ya daha az veri koyacakki son seriye, yada 2-3 kitap seklinde yazacakti.

  Son kitabin kendini soluksuz okutmasinin da sebebi, 6 kitaplik serinin nasil sonlanacagi bilme istegi, baska bir sey degil.

  Gerci bunlarin haricinde cok yaratici ve etkileyici bir seri oldugunu kabul etmem gerekiyor.

 4. Ilk kitaptan beri belliydi ki 7 kitap olacagi.

  Ilk kitap ciktiginda belli olmayan 7 kitabin da basilip basilmayacagiydi. Baslarda pek tutmadi sonra birden patladi kitap nasil oldu bilmiyorum. Belki Oprah guzel kitap falan demistir.

 5. Ben de serinin 6 kitabını okuyup son kitabı alıp fakat okumayanlardanım. Neden emin değilim, belki de neredeyse birlikte çocukluğumu geçirdiğim bu serinin bitmesini istemiyorum.

  Dediğiniz gibi başlarda pek tutmamıştı, sonra birden ünlendi. Hatta hatırlıyorum annem “Böyle bir kitap çıkmış, alayım sana.” dediğinde reddetmiştim ama daha sonra ben de büyüsüne kapıldım.

  Bana okumayı sevdiren kitap da Harry Potter oldu, bu yüzden JK Rowling’e minnettarım. :)

 6. Kitapları okumaya başlamam serinin ilk filmine gitmemle oldu. Normalde tersini yaparım ve filmi oldukça eğlenceli bulmustum. Ama hikayeyi öğrenmek kitaplarla mümkün olabiliyor. Sonrasında anliyorsunuz ki filmler pek çok yönden eksik kalıyormuş. Beni büyüleyen Harry ya da arkadaşları değildi. Yetişkinlerden yana özellikle de Snape karakteri çevresinde dönüp durdu bu ilgim. 6. Kitabı bitirdiğimde en sevdiğim karakteri bir katile dönüştürdüğü için yazara karşı büyük bir öfke duyuyordum. Neyseki son kitap büyük ölçüde memnu ediciydi. K Rowling beni hayal kırıklığına uğratmadı.

  Bittiğinde içimde ufak bir boşluk hissetmiştim. Hikayenin sonunun aceleye geldiği konusunda ben de hemfikirim. Daha fazla karakterlere gelecekte ne olduğuna dair doyurucu bir sonu olmasını tercih ederdim.

Leave a Reply