R. A. Salvatore: Icewind Dale Trilogy

Posted by kitaplog

Icewind Dale Trilogy

1. The Crystal Shard (1988)  [Kristal Parçası]

icewind1

2. Streams of Silver (1989) [Gümüş Damarları]

ice2

3. The Halfling’s Gem (1990) [Buçukluğun Mücevheri]

icewind3

 

 

Şimdiye kadar R.A. Salvatore ve en ünlü kahramanından iki kez Sell Swords ve Drizzt Do’Urden yazılarında bahsettim. Buna rağmen o yazılarda bahsetmediğim şu ki, Drizzt ve arkadaşları üstüne kurulu pekçok kitap bulunmakta. Bu nedenle Drizzt’i ortaya çıkaran ve sevilen bir karakter haline getiren ilk seri olan Icewind Dale üçlemesinden başlamak istiyorum. Bazılarının bilmemesi normal ama şu bir gerçek Darkelf üçlemesi Drizzt karakteri çok tutunca daha sonradan yazıldı. Üçleme adı üstünde üç kitaptan oluşuyor. Birinci kitap kısaca Drizzt’in kendine ev olarak belirlediği Icewind Dale (Buzyeli Vadisi) bölgesine saldıran aptal bir büyücü ve akıllı bir mücevherin hikayesini, ikinci kitap Drizzt’i ilk kabullenenlerden biri olan Bruenor’un atalarının yurdu için çıktığı macerayı, üçüncü kitap ise Drizzt ve arkadaşlarının halfling (buçukluk) arkadaşlarını bulmak için Calimport’a gitmelerini anlatır.

 

Şimdi böyle başlayıp da anlatınca biraz karışmaya başlıyor. Bu nedenle Drizzt’ten sonra arkadaşlarını da biraz tanımak gerek diye düşünüyorum:

 

Guenhwyvar

icewind4

Drizzt’i en uzun süredir tanıyan, her daim yanında ve en vefalı arkadaşı. Aslına bakarsanız hemen herkes 300 kilodan ağır, baştan aşağı kas olan ve gözünü hiçbirşeyden sakımayan üstelik de çok akıllı bir panteri olsun ister. Malesef bu durum bir tek Drizzt’e özgü ve onun durumunda bile Guenhwyvar’ın gerçek dünyada kaldığı 12 saat için 1 gün kendi astral dünyasında dinlenmesi gerekiyor.

 

Bruenor Battlehammer

 

icewind5

Kendisi aynı zamanda kral. Gerçekten bir kral. Dwarf kralı. Pek belli etmiyor, zaten dwarflarda kral bütün halkından daha çok çalışıyor. Bruenor da aynı. Üstünde yılların tecrübesi ve evlat edindiği iki insan Wulfgar ve Catti-brie ile hayatının büyük kısmını maceradan maceraya koşmakla geçirdi. En büyük maceralarında yanında en güvendiği kişilerden biri olan Drizzt vardı. Her durumda koşulsuz Drizzt’i destekliyor ve gerektiğinde ona danışıyor. 

 

Wulfgar

icewind9

Bruenor’un yanında yetişen bir barbar Wulfgar. Icewind Dale’in güneyinde bulunan tundralarda yaşarken olan olaylar sonunda Bruenor’un yanında kalmak zorunda kalıyor. Bir nevi esir alınıyor. Fakat orada geçen sürede çok şey öğreniyor. Başına gelmeyenin kalmadığını eklemek gerekir. Aynı zamanda neredeyse insanüstü sayılabilecek bir güce sahip olduğunu da. Yanında her daim taşıdığı çekiç ise demirciliğinin en üstün eseri olarak Bruenor tarafından yapılıp kendisine hediye edildi. Seri ilerledikçe karakteri toparlanıyor Wulfgar’ın.

 

Regis Rumblebelly

icewind8

Başlarda beni oldukça rahatsız eden bir karakter olduğunu düşünmüştüm Regis’in. Rahatına düşkün, işlerden mümkün olduğunca kaçmaya çalışan, savaşta korkak bir tutumu ve karakteri vardı. Sonraları R.A. Salvatore’nin en çok geliştirdiği ve farklılaştırdığı karakterlerden birisi haline geldi. Grubun her daim için vazgeçilmezlerinden. 

 

Catti-brie

icewind7

 

Bruenor’un kızı. Aynı zamanda çok güçlü ve iyi bir savaşçı. Serilerin başında genç kızlıkla çocukluk arasında gitse de seri ilerledikçe dikkat ve ilgi çeken karakterlerden birisi oldu. Kararlılığını ve inatçılığını kan ve ırk olarak olmasa bile başka her yönden gerçek babası olan Bruenor’dan almış.

 

Böyle sağlam ve ilgi çekici karakterlerin karşısında bir o kadar ilgi çekici ve güçlü düşmanlar olduğunu da vurgulamak gerekir sanırım. Şeytanlar, başka dünyalardan canavarlar, ejderhalar, kara elfler… Orklardan, trolllerden, goblinlerden hiç bahsetmiyorum bile. Ayrıca maceraları esnasında Faerun’da ünlü pekçok karakterle de karşılaşıyorlar.

 

Eğer fantastik kurgu ve Forgotten Realms (Unutulmuş Diyarlar) dünyası ilginizi çekiyorsa, güzel kurgulanmış maceralar ve R.A. Salvatore’nin birbirinden güzel savaş sahneleri anlatımına tutkunsanız Drizzt Do’Urden ve arkadaşlarının maceralarını takip etmeye başlamanız için bu seri çok ideal. Üstelik bu kitapların çoğu Türkçeye çevrildiği için internetten (mesela FRP kitap) veya çevrenizdeki pekçok kitapçıdan edinebilirsiniz.


Leave a Reply