Joe Hyams: Zen ve Savaş Sanatları

Posted by kitaplog

KONUK OKUR: SERKAN TEKİN

Yol yayınlarından 1993 yılında çıkmış,  112 sayfalık kısacık bir kitaptan bahsetmek istiyorum size.

Zen, aslında kökeni Hindu budizmine kadar dayan bir öğretinin, yaşama sanatı olarak adlandırılan haraketler bütününün öğretildiği okullardan birinin adıdır, öğretilerin şekil ve aktarım durumu çok basit ve halka ulaşabilir olduğundan çok fazla yaygınlaşmıştır.

 

Zen ustalarından birisi; “ Zen, içimizde var olup da günlük yaşantımız içinde, olağan koşullar altında bilincinde olamadığımız ruhsal güçlerin açığa çıkmasına olanak sağlamaktır” , diye anlatıyor anlamını.

Bu kitapta da, Zen ilkeleri olarak anlatılan Zen okulu öğretilerinin günlük hayatta kullanımının bize sadece fiziksel olarak yeterlilik sağlamakla kalmayıp, zihinsel anlamda da sorunlarımıza karşı güçlü olabileceğimizi, ayakta durabileceğimizi ve iç huzuru bulabileceğimizi, örneklerle ve kendi başından geçen olaylarla göstermeye/anlatmaya çalışmış yazar.

 zen1

Kitabın arka kapağındaki not aynen şöyle;

“ Joe Hyams Bu kitapta Ed Parker ve artık adı ölümsüzler arasına girmiş olan Bruce Lee gibi ünlü ustaların rehberliğiyle savaş sanatlarında geçirdiği 25 yıllık deneyimin nasıl aynı zamanda kişisel aydınlanmasına yardımcı olduğunu canlı ve sürükleyici bir dille anlatıyor.Kitabı okurken şunu anlıyoruz: Zen ilkelerinin günlük yaşamımızda ortaya çıkabilecek bütün durumlara uygulanması yalnız bedensel etkinliklerde başarılı olmamıza sınırlı kalmıyor, biryandan da kendi kişiliğimizle ilgil yanılgılar gibi, iş altında ezilmişlikten gelen ya da yarışmacılıktan kaynaklanan sorunlar gibi konularla başedebilecek zihnsel yeteneklerimizide geliştiriyor. Böylelikle de yaşamımızın kalitesi yükseliyor. İnsanlarla ilişkilerimiz iyileşiyor, tüm yeteneklerimizi tam olarak kullanma olanağı kazanıyoruz. “Eğer yaşamdaki amacınız en az stres ve olabildiğince kıvanç ve coşkuyla yaşamaksa ‘Zen ve Savaş Sanatları’nı okumalısınız. Bu okurken siz de Joe Hyams’la birlikte aydınlanıyorsunuz.”
 

Boş vaktiniz varsa, kendi kendinizin doktoru olabileceğinizi düşünüyorsanız, hayata karşı yeni bir düşünce ve bakış açısı bulmak size fayda sağlayacak bir durumdur diye bir hisse kapıldıysanız, en az iki-üç defa okumanızı öneririm. Mantıklı bir yaklaşımla, en azından kendinizi daha farklı görecek, çevrenizdeki olaylara ve insanlara daha objektif yaklaşabileceksiniz.

 

 

.

 


Leave a Reply