Arthur C. Clarke – 2001: A Space Odyssey

Posted by kitaplog

 

Kitaplardan bahseden, bahsettiği kitaplar arasında bilim kurgu da bulunan bir site olup da Arthur C. Clark’dan ve 2001: Bir Uzay Yolculuğu’dan (kısaca 2001 diyeceğim) bahsetmemek ancak ayıp sayılır herhalde. Bu kitabın ve daha sonrasında Stanley Kubrick tarafından çekilmiş olan aynı isimli filmin pek çok ilkleri vardır. Özellikle film o döneme kadar “Katil Domateslerin Saldırısı”, “Yeşil Kafalı Manyak Marslıların Düşmanlığı” seviyesinde olan bilim kurgu sinemasına bir saygınlık kazandırması açısından büyük önem taşır. Elbette bu kadar kaliteli bir filmin çekildiği kitabın kötü olmasını ummak safdillik olacaktır. 2001 anlattıkları, tarzı ve daha sonra yayınlanan 3 kitabıyla birlikte oluşturduğu dizisiyle (2010, 2061, 3001 yılları ve isimleriyle başlıyor o kitaplar da) bilim kurgu romanlar dünyasında önemli bir yer tutmaktadır.

2001-4

2001 kısaca Satürn’e yapılan bir yolculuğu, bu yolculuğa birlikte çıkan 3 astronot ve gemiyi yöneten akıllı bilgisayar HAL’ı ve başlarından geçenleri anlatıyor. Yolculuk uzun sürdüğü için ilk kısmını uyuyarak geçiren astronotlar, yolculuğun tamamlanmasından bir süre önce uyandırılıp gemilerindeki yaşamlarına başlıyorlar. Karakterlerin birbirleriyle ve bilgisayar HAL ile olan diyalogları, başlarından geçenler kitabın büyük kısmını kapsasa da en önemli kısmını elbette kapsamıyor. Büyük ve evrensel bir planı anlatan kitap bu nedenden dolayı ilk bölümlerinde ilk insan zamanlarında olan olaylara değiniyor. Kitabın ikinci kısmı Ay’da geçiyor ki bu da bir bölüm. Bu iki bölüm ana konuyu ve yolculuğun sebebini oluşturuyor. Yolculuğun kalanını ise Arthur C. Clark oldukça güzel ve ayrıntılı bir şekilde anlatıyor. Kitabın sonu ise okuyucuyu oldukça şaşırtmakta.

2001-1

Bilim kurgu edebiyatının bu önemli kitabını henüz okumamışlar elbet vardır. Burada yazdıktan sonra da okumayacaklar olabilir. Ben kendi açımdan yaklaşırsam kitabı oldukça eğlenceli ve güzel bulduğumu, okumaktan keyif aldığımı söylemeliyim. Okumak isteyenlere de özellikle tavsiye ediyorum. Ayrıca bu kitap okuyucuya 1968 yılından (kitabın basıldığı tarih) bugünlere (ki aslında 8 yıl geriye) yapılmış tahminleri de aktardığından ilginç olabilir.

 

 

.


Leave a Reply