David Gemmel – Sword in the Storm

Posted by kitaplog

 

 

David Gemmel’in yazdığı epik fantezi türünden bir romanla devam ediyor kitap yolculuğumuz. Sword in the Storm (Fırtınadaki Kılıç) Gemmel’in yazdığı Rigante serisinin birinci kitabı. Kitap Connavar isimli kahramanın hayatına odaklanıyor. 

sword_in_the_storm1

Connavar at yetiştiriciliğiyle uğraşan Varaconn ve kabilenin en güzel kızı Meria’nın çocuğu olarak dünyaya geliyor. Dünyaya gelmesinden itibaren çevresinde garip olayların şekillendiği birisi oluyor. Daha bebekken babasının zamansız ölümü, “Big Man” olarak isim verdiği Ruthain’in babasının ölümünden sonra annesi Meria ile evlenmesi hayatını şekillendiren olayların en başında yer alıyor.

 

Daha sonrasında yazar çok güzel bir kurguyla Rigante serisi içinde diğer kitaplarla (2. kitap: Midnigh Falcon [Geceyarısı Şahini], 3. kitap Ravenheart [Kuzgunyürek], 4. kitap Stormrider [Fırtınasüren]) Rigante hikayesini devam ettiriyor. Kitaplardaki olaylar bildiğimiz dünyada geçmese de dünya tarihiyle çok benzer şekilde ilerliyor. Kitaptaki Rigante bölgesi ve Keltoi halkı olarak adlandırılan halk gerçek dünyada Roma öncesi zamanda İngiltere ve İrlanda taraflarında yer alan halkları ve kabileleri çok andırıyor. Stone olarak adlandırılan imparatorluk eski Roma’ya çok benzer özellikler taşıyor.

sword_in_the_storm2

Bunun dışında kitapta etkileyici olarak vurgulanan ve benim en çok beğendiğim nokta ise kitabın vurguladığı ve sorguladığı “çağdaşlık” kavramı. Kendilerini üstün gören, yayılmacı anlayış için bütün çevresine saldıran, onları ele geçiren, esir aldıklarını köleleştiren, esir alamadıklarını çocuk, yaşlı demeden ve acımadan öldüren Stone orduları mı çağdaş? Kitap bu soruyu sormakta ve cevabını aramakta. İnsanın gelişme adına doğadan, ormanlardan kopmasını, insan doğasında bulunan güçlü ve zayıf yanlarını öncelikle Connavar sonra kitaptaki diğer kahramanlar aracılığıyla anlatıyor yazar. Bir yandan Keltoi diğer yandan Stone ülkelerindeki yaşantılardan karakterler aracılığıyla kesitler sunuyor, her yerde iyi ve kötünün olacağını çok güzel aktarıyor yazar.

 

Temelde bağımsızlığına düşkün ama çevresine saldırmayı hiçbir zaman düşünmemiş Keltoi halkı Stone ordularının ilerlemesini durdurabilecek mi? Doğa tanrıları tarafında desteklenen Connavar çıkmış olduğu uzun yolculuktan nasıl dönecek? Bütün bunlar serinin dört kitabında anlatılıyor.

 

Epik macera romanlarına meraklıysanız, güzel anlatımı, etkileyici dili, insanı meraklandıran kurgusuyla bu seri çok hoşunuza gidecek.

 

.


Leave a Reply