David Gemmel – Midnight Falcon

Posted by kitaplog

 

Rigante serisinin ikinci kitabı ilk kitabın kahramanı Connava değil onun babasız oğlu Bane’e odaklı şekilde yazılmış. Sonda tekrar edeceğimi başta da söyleyeyim: ilk kitap gibi bu da harika olmuş. 

midnight_falcon1

Stone orduları ilerlemesini sürdürürken ve Connavar yıllar sonra krallığı tekrar getirip kral olarak halkının başına geçmişken, asla sevilmeyen ve hep dışlanan oğul Bane kendi kaderini çizmek için en yakın arkadaşı Banuin ile birlikte kaderini değiştirecek bir yolculuğa çıkar. Yolculuk Bane’in kendi kişiliğini bulmasına, Stone ülkesinin kaderini değiştirmesine kadar pekçok sonuca yol açacaktır.

 

Bu romanda da Gemmel insanların karakterlerindeki güçlü ve zayıf yanları sorgulamaya devam etmekte. Herkesin sevdiği Connavar’ı öldürmeye yemin etmiş Bane bir yanda, herkesin dışladığı Bane’i seven ve onun iyi taraflarını görenler bir başka yanda, insanların yaptıklarıyla ve yapmadıklarıyle ne kadar çok şeyi değiştirebileceklerini bu kitaptaki olaylar sayesinde farketme şansını elde ediyoruz. 

midnight_falcon3

Yazar aynı zamanda Stone ordularını, Stone kültürünü incelemeye de devam ediyor. Stone halkının büyük bir kibir içinde Keltoi halkını barbarlar olarak görmeleri, onları medeniyete ulaştırmak için ele geçirmeleri, öldürmeleri ve köleleştirmeleri ve bunu yaparken aslında iyilik yaptıklarını düşünmeleri o kadar ilginç bir ironi oluşturmakta ki. 

 

Kitaptaki dövüş ve savaş sahnelerine değinmeden bu yazıya son vermek haksızlık olacak. David Gemmel kurguladığı ve anlattığı dövüş ve savaş sahneleriyle gözlerimizin önünde bir tablo çiziyor, dövüşün her anını hayal edebilmemizi sağlıyor. Bu açıdan da oldukça güzel bir kitap Midnight Falcon. İlk kitabı okumuşlar zaten bu kitabı da alıp okuyacaklardır buna eminim.

 

 

.


Leave a Reply