David Gemmel – Ravenheart

Posted by kitaplog

 

Rigante serisinin üçüncü kitabı Ravenheart aynı zamanda romanın kahramanı olarak ön plana çıkan Kaelin Ring’in ismi. Seride yazar, Connavar ve Bane zamanından bin yıl kadar sonrasındaki Rigante dünyasını ve hayatlarını Kaelin Ring ve amcası Jaim Grymauch’un hikayesi üstünden anlatıyor. 

ravenheart2

İlk iki kitaptaki bütün güzel özellikler bu ve bundan sonraki kitap Stormrider’da toplanmış durumda. Hikayenin kurgulanması ve anlatılması, karakterlerin özellikleri, iyi ve kötünün aslında ne kadar göreceli kavramlar olduğu, yıllar öncesinin güçlü ve gururlu halkının zor zamanlarında da ortaya çıkan güzel özellikleri, aşkın ve iyiliğin gücü ve herşeyden önemlisi “sırtında dağları taşıyan adam” olarak tanımlanan Rigante’nin kendisi olduğu herkesçe kabul edilen Jaim Grymauch’un olaylara ve hayata bakışı.

 

Aradan bin seneye yakın zaman geçtiği için pek çok şey de aradaki zamanda değişmiş durumda. Dünyanın büyük kısmını yöneten ve devasa bir imparatorluğa dönüşmüş olan varlish’ler (ikinci kitapta belli belirsiz değiniliyor aslında) Rigante halkına geçmişlerini ve onurlu tarihlerini unutturmak için her yolu denerken bu baskılar karşısında yılmayan insanlar kendilerini, kültür ve tarihlerini korumak için ellerinden geldiğince uğraşıyorlar.

ravenheart1

Bütün bunlar insanoğlunun doğaya olan düşmanlığıyla ve yokediciliğiyle ortaya yürek burkan bir hüzne sahip ama güzel ve okunur bir kitap çıkıyor. Ben şahsen okurken zamanın nasıl geçtiğini anlayamadım, bazı yerlerde keşke daha hızlı okuyabilseydim diye hayıflandığım oldu. Rigante serisinin bu kitabını da çok seveceksiniz.

 

.


One Response to “David Gemmel – Ravenheart”

  1. […] gibi esmeyi ve gürlemeyi başarıyor. Bu kitabı daha önce yazmayı düşünüyordum. Hatta üçüncü kitabın yazısını yazdığımda bu kitabın ortalarına gelmiş olmama rağmen aradaki zamanda kitabı bir yerde […]

Leave a Reply