Raymond E. Feist – A Darkness at Sethanon

Posted by kitaplog

Magician (Büyücü) serisi, ki asıl seri ismi Riftwar (Gediksavaşları) serisidir, üçüncü kitap “A Darkness at Sethanon (Sethanon’da Karanlık)” kitabıyla harika bir şekilde sonlanmakta. Aynı zamanda bu serinin bitmesiyle aslında olayların çok daha derin ve karışık olduğunu ve gelecek diğer kitapların da olacağını öğreniyoruz, ki olan da tam olarak bu. Crydee serisi olarak da bilinen bu seride Feist’in yazmış olduğu 10’dan fazla kitap var. Tam listeye Raymond E. Feist’in kendi resmi web sitesi olan http://www.crydee.com adresinden ulaşmak da mümkün.

sethanon2 

Pat diye girdik peşpeşe üç kitap anlatılmış oluyor bu yazıyla ama önce “rift (gedik)” nedir ondan bahsetmek gerek romana geçmeden önce. Rift dedikleri aslında uzayda açılan bir portal (geçit). İki mekan arasında açılan bu gediklerin bir örneğini Stargate (Yıldız Kapısı) filminde de görmüştük. Bu arada bütün bu romanların filmnden çok daha önce olduğunu hatırlatmak gerekebilir.

 

Kitaba dönecek olursak, bütün serinin bence en önemli ve en sevilen kahramanları Pug ve Tomas gene çok önemli rol oynuyorlar. Ön planda geçen kitapta (bkz: Raymond E. Feist – Silverthorn) müstakbel karısını kurtarmak için büyük bir maceraya atılan Arutha ve arkadaşları (burada Uzunel Jimmy’den ayrıca bahsetmek gerektiğinin farkındayım ama onu ayrı bir yazıya saklıyorum) bu sefer de bir önceki kitapta kıyıdan köşeden kendini, gücünü ve kötülüğünü göstermeye başlayan gizli gücün temsilcisi Murmandamus’u ve onun planladığı istilayı durdurmak için Armengar denen bölgeye doğru yola çıkıyorlar.

sethanon4

Kitapta ayrıca daha önceki iki kitapta da az fakat önemli miktarda yer alan, bilinen en büyük büyücülerden birisi olan Macros da ortaya çıkıyor. Ortaya çıkmakla kalmıyor, pek çok soruyu cevaplıyor. Fakat Macros’un her durumunda olduğu gibi cevapları sadece daha çok soruyu ortaya çıkarıyor.

 
Kurgusuyla, karakterleriyle, kimin iyi kimin kötü olduğunu sorgulamasıyla, zor anlarda ortaya çıkan kahramanların belkide herşeyin sonunu nasıl da değiştirebildiğini gösterdiği yerleriyle okumaktan herkesin keyif alacağı bir roman daha ortaya çıkarmış yazar. İlk iki kitabı okuyan herkes bunu alıp okuyacaktır, almamış olanlar ise bu kitapla birlikte ilk ikisini de alsınlar ve öyle okumaya başlasınlar.

 

.


One Response to “Raymond E. Feist – A Darkness at Sethanon”

  1. Windows XP kullanıcıları, kitabın ana kahramanlarından Pug’un okunuşu için sistem sürücülerindeki Windows\Media klasörü içerisindeki “Windows XP Balloon.wav” dosyasını dinleyebirler.

Leave a Reply