Khaled Hosseini – Uçurtma Avcısı

Posted by kitaplog

Khaled Hosseini’nin yayınlanmış iki kitabını da bitirmiş olarak yazmamak olmazdı. Zaten yazılmış olsa da söylenenlere ben de birşeyler eklemek isterim.

kiterunner_r1

Öncelikle en sonda söylenecek olanı, daha önce söylenmiş olanı bir kez de ben yineleyeyim: Kesinlikle okunması gereken, hüznün umutsuzlukla çok güzel bir kurguyla harmanlandığı harika bir kitap.

 
Kitap zaten söylendiği üzere Emir’in ve çocukluk arkadaşı ama aynı zamanda bir azınlık (Hazara) olan Hasan’ın hayatını, Emir’in gözlerinden anlatıyor. Kitaptaki olaylar, belli bir hüzün çemberinde, hiç gelmeyecek mutlu günleri umut ederken ve bir yandan da kötülerle, kötülüklerle, savaş ve katliamlarla mücadele ederek geçiyor. Kahraman ne kadar kendini sevdirmese de başlarda, iç dünyasını bilebildiğimiz için belki de kendisine yakın hissediyoruz. En azından benim için olan buydu.

kiterunner_r2

Bununla birlikte sıkmayan bir olay örgüsü, güzel düşünülmüş ayrıntılar kitaba sarılmayı kolaylaştırıyor. Okurken sıkılmıyor insan. Aynı zamanda yazarın yeteneğinden kaynaklı karakterlere, olaylara ve olanlara karşı insanın içinden hüzün hiç eksik olmuyor.
Bu kitap kesinlikle okunması gereken bir kitap.

 

.


6 Responses to “Khaled Hosseini – Uçurtma Avcısı”

 1. bin tane daha olsa okurum…

 2. “uçurtma avcısı” olağandışı okunmaya değer içten derinden etkileyen yürek burak akılalmaz bir emek kısaca yazarın önünde saygı ile eğiliyorum yüreğine sağlık sn khalad houseini

 3. hadi kitaplığımız da bu esere yer açıp, zengin bir kültüre ve güzel toparaklara sahip bu ülkeye konuk olalım;)
  afganistan`ın yakın tarihi,rejim değişikleri bununla beraber insanların hayatlarını nasıl değiştiğini anlatan etkileyici bir roman. bu kitapta sınıf ayrımını,saf sadakati aynı zamanda ihaneti,iyiliği ,kötülüğü, masumiyeti ve suçluluk duygusunun dayanılmaz yükünü bulacak ama en önemliside güzel bir dostluğa şahit olacaksınız.
  uçurtma avcısından sonra bin muhteşem güneş adlı kitabınıda çok beğeneceğinizi düşünüyorum;)keyifli okumalar…

 4. yazara ulaşmak gibi bi imkan olsaydı.sormak istediğim sorular vardı.

 5. Selam Funda,

  http://www.khaledhosseini.com adresini deneyebilirsin. Direk yazara ulasamasan bile asistanina veya menajerine ulasmak mumkun. Pek cok yazar, ozellikle yabanci yazarlar, kendilerine gelen mailleri degerlendirip gec de olsa cevap donuyor.

 6. Gerçekten sürükleyici ve sürprizlerle dolu bir kitap.Çok güzel.

Leave a Reply