Orkun Uçar ve Saygın Ersin – Derin İmparatorluk

Posted by kitaplog

Bir başka Orkun Uçar ve Saygın Ersin çalışması da Osmanlı İmparatorluğu sırlarına giren, geçmiş tarihimizi sorgulayan, günümüzde geçen bir kitap olan “Derin İmparatorluk”. Kitap gerek içeriğiyle gerekse kurgusuyla benim çok beğendiğim bir çalışma olmuş.

 

Bugünkü Türk romancılarında bana göre en büyük eksiklik geçmiş tarihimizle ilgili eser üretmemeleri. Elbette bunun belki de binlerce sebebi vardır: Eğitim sisteminden, okuyucuya, geçmişin sadece tarih kitaplarında üç beş sayfadan ibaret kalmasından, yazarların tercih etmemesine kadar pek çok sebebi saymak ve bulmak mümkündür. Bu durumun aynı zamanda bana göre çok üzücü bir durum olduğunu belirtmem gerekiyor. Hal böyle olunca, Uçar ve Ersin yazmış oldukları bu kitap çölde bir vaha gibi sevindiriyor okuyucuyu.

derinimparatorluk1

Kitap o zamanlar “Fatih” lakabını henüz almış Sultan Mehmet’in veziri Çandarlı önce işkence ardından idam etmesiyle başlıyor. Hemen peşinden Kurtuluş Savaşının başlamasından önceki döneme, Mustafa Kemal ve Ali Fuat Paşa’ya geçiyor ve sonrasında 2008 yılında devam ediyor. Kitabın olaylar geliştikten sonraki büyük kısmı bir Grange ya da Dan Brown kitabı hızında ve temposunda ve bir gün içerisinde geçiyor. İçinde gizli örgütler, kovalamaca, şifreler ve araştırmalar, iyi ve kötü adamlar, katiller ve sırlar… hemen herşey var. Daha da güzeli ise, bu kitabın ana konusunun Türk ve Osmanlı tarihi olması ve dahası geçmişte olmuş olan olayları (iyi bir araştırmanın izlerini taşıyan) kendi kurgularıyla ve oldukça mantıklı bir şekilde açıklıyor olmaları.

 

Tekrar tekrar söyleyebilirim ki, binlerce yıllık tarihimizi inceleyen ve araştıran, oradan kahramanlar çıkaran yazarlara çok ihtiyacımız var. Bu açıdan kitaplarıyla ve çalışmalarıyla hem Orkun Uçar hem de Saygın Ersin en kocamanından alkışları hakediyorlar.

 

.


Leave a Reply