Gündüz Vassaf – 40 Yıl Önce 40 Yıl Sonra (Amerika – Rusya)

Posted by kitaplog

Burada (Belarus) okuduğum ilk kitaplardan birisi Gündüz Vassaf’ın anılarını anlattığı ve aslında bir karşılaştırma yaptığı kitabı “40 Yıl Önce 40 Yıl Sonra”  oldu. Gündüz Vassaf Amerika doğumlu, oldukça maceralı ve güzel bir hayat yaşamış ve hala da yaşamaya devam bir yazar. Kitap da içinde güzel anektodlarıyla kendisini rahatlıkla okutan, arada yazarın kendi gözlemleriyle zenginleştirilmiş durumda.

40yil1

Vassaf özellikle hayatının gençlik dönemlerini geçirdiği ve üniversiteyi okuduğu 1960’ların Amerika’sını çok güzel şekilde tasvir etmeyi, orada ’68 olaylarının içinde olan birisi olarak olayları bireyin (kendisinin) gözünden anlatmayı çok güzel başarıyor. Bir yandan kendi hayatını anlatırken bir yandan da çevresine hızla değişen Amerika’yı ve dünyayı, o dünyanın bir parçası olarak aktarıyor. Dahası bunu yaparken getirdiği sistem gözlemleri ve eleştirileriyle çok güzel dersler vermeyi ihmal etmiyor. Didaktik veya anı türü kitapları pek sevmeyen ve okumayı tercih etmeyen birisi olarak bu kitabı gayet keyifle okuduğumu da eklemem gerekir.

40yil2

Daha sonrasında Rusya’yı anlatmaya başlıyor Vassaf, sonra dönüyor tekrar Amerika ile bitiriyor. Amerika’dan döndükten sonra annesiyle gittiği 1960’ların sonunda Moskova’da düzenlenen Uluslarası Psikoloji Kongresi’ni, Rusya günlerini ve gözlemlerini 2003 yılında tekrar gittiği Moskova ve yeni Rusya ile olan farklarını, farklılıklarını çok güzel aktarmayı başarıyor. Her ne kadar Amerika ile ilgili bölümlerdeki anlatımı çok daha güçlü de olsa kitabın iyi bir entelektüelin gözünden anlattığı Rusya ile ilgili kısımları okuyucuyu hiç sıkmıyor.
Yakın geçmişi merak edenlerin edinmesini tavsiye edeceğim bir kitap.

 

.

Leave a Reply