Buket Uzuner – Yolda

Posted by kitaplog

MURAT BENGİSU

 Buket Uzuner, Gabriel Garcia Marquez’in On İki Gezici Öykü adlı öykü kitabından esinlenerek yazdığını belirttiği bu kitabında çeşitli ülkelerde yaptığı yolculuklar sırasında karşılaştığı ve kendisine ilginç hatta bazı durumlarda olağandışı olaylar anlatan yol arkadaşlarının öykülerini aktarıyor. 

 

Buket Uzuner’in çoğu kitabını severek okudum. Okuması zevkli, düşündürücü, yer yer eğlendirici kitaplar yazıyor. Yolda da son zamanlarda okuduğum en güzel kitaplardan biri; ilk olarak kızım Başak’tan ödünç almıştım, sonra eşime de bir tane hediye ettim. 

yolda1

Kitabın ilk öyküsü, Dr. John E. Liho ve Honolulu Uçağı çok ilginç. Bu öykü D. Liho’nun bir tür telepati veya durugörü nedeniyle yaşadığı ilginç bir olayı anlatıyor. Öyküden etkilenmemin nedenlerinden biri de benzer bir olayı İsviçreli bir arkadaşımın da bizzat yaşamış olması. Fakat öyküyü okumadan neden bahsettiğimi anlayamayacaksınız. Diğer öyküler arasında en çok hoşuma gidenler de Finlandiya’daki bir otobüs yolculuğunu anlatan Stalin’i Öpen Angela ve Helsinli Otobüsü, İspanyol şair, yazar ve eleştirmen Goytisolo ile Buket Uzuner’in karşılaşmasını anlatan Juan Goytisolo ve Madrid Limuzini ve Fas’ta bir tren yolculuğunda karşılaştığı bir kadının yazarla ilgili ve diğer kehanetlerini anlatan Müneccim Cemila ve Marakeş Treni

 

Bu öykülerin ortak yönü sıra dışı ve çarpıcı olayların birinci elden anlatılması. Buket Uzuner’in samimi ve bazen ironik anlatım dili bence öykülere ayrı bir çekicilik, bir yakınlık katmış. Daha önce adı geçen Marquez’in On İki Gezici Öykü adlı kitaptaki yarı gerçek, yarı hayali anlatımın aksine Yolda gerçekçi bir kitap, anlatılanlar (yazarın deyişiyle) gerçek olaylar; hatta bu yüzden kişi isimleri değiştirilmiş (Goytisolo dışında). Bu yüzden kitap daha da çekici hale gelmiş. Yolda’yı mutlaka okuyun derim.

 

.

 

 

not: Murat Bengisu’ya da kitaplog’a bu ilk yazıyla birlikte hoşgeldin demek istiyorum. Değerlendirmeleri, yazılarıyla, yazdıklarıyla  ve önereceği kitaplarla kütüphanelerimizi ve kitaplog’u zenginleştireceğine eminim. Ayrıca bu güzel yazı için de tebrikler. R.Ç.

One Response to “Buket Uzuner – Yolda”

  1. Çok güzel bir kitaptı,tavsiyenize katılıyorum.

Leave a Reply