Terry Pratchett – Ucube Kocakarılar

Posted by kitaplog

Rahim ÇETİNEL

Asıl ismi “Wyrd Sisters” olan bir başka Pratchett romanı ile devam ediyoruz Belarus macerasına. Macera dediysem herşey gayet yolunda ve güzel gidiyor Belarus’ta. Buraya gelirken yanımda getirdiğim kitaplardan birisi olan Ucube Kocakarılar okurken bana gayet güzel zaman geçirtmiş olan ironik öğeleri güçlü, iyi çevrilmiş bir roman.

ucube1

Terry Pratchett romanlarını okurken kişi ne beklediğini biliyor: Güzel bir macera, iyi bir kurgu, başka romanlara, başka masallara güzel ve yerinde göndermeler, bolca kahkaha ve bitince “güzel kitaptı” dedirten bir his. Terry Pratchett bu romanında da bütün bunları fazlasıyla sağlamayı başarıyor.

ucube2

Romanda Diskdünya’nın büyü açısından en yoğun, tabiri caizse kuş uçmaz kervan geçmez bir bölgesinde görevlerini yerine getiren üç cadının çevresinde geçen bir macera var. Bir macera derken aslında farklı olarak yorumladıkları ve uyguladıkları “cadılık” müessesesinde başlarından geçenler Diskdünya romanlarında genelde olan ve okuyanı hayal kırıklığına uğratmayan olaylar aslında. Eşit Haklar/Eşit Ayinler romanında baş kahramanımız Havamumu Nine burada ipleri eline alıyor ve içinde kötü kralların, üvey bir prensin, harika bir portre çizdiği palyaçonun olduğu güzel ve eğlenceli bir hikayenin içine koyuyor bizi.

 

.

One Response to “Terry Pratchett – Ucube Kocakarılar”

  1. […] Nine (Granny Weatherwax), Bayan Ogg (Mrs. Ogg) ve Magret’in bir krallığı kurtardıkları Ucube Kocakarılar kitabından hemen sonraki zamanda bir nevi o hikayenin sonrasını anlatır şekilde devam ediyor. […]

Leave a Reply