Hal Hellman- Büyük Çekişmeler

Posted by kitaplog

Gökçe VATAN

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları’ndan şaşırtıcı gerçeklerle dolu bilim insanlarının başarılı olduğu kadar “insani” yönleri üzerine yazılmış bir kitap: Büyük Çekişmeler.

 

Öncelikle şunu söyleyerek başlamalıyım bilim insanlarının yaptıkları buluşlardan çok bir buluşu yapmadan önceki ruh hallerini, yaşadıklarını daha çok merak ediyorum. Yaşadıkları dönemde karşılaştıkları zorluklar, maddi yetersizlikler, rekabet ve onların bunlara karşı takındıkları tavır hakkında bilgi sahibi olma isteği, çok iyi sergilenen bir oyunun perde arkasında neler olduğunu merak etmek gibidir. Hal Hellman kitapta bilim tarihinden seçilmiş on tartışmayı perde arkasını da göstererek aktarmaya çalışıyor.

halhellman 

 Kitapta on bölüm var ve her birinde iki bilim insanının yaşadığı tartışma ortamı anlatılıyor. Bu, bazen farklı fikirlerin münakaşası olduğu gibi bazen de aynı fikri savunan ama öncelik çabası içindeki iki bilim insanının tartışmasını içeriyor. Tabi bazı durumlarda araya farklı insanlar da girebiliyor. Bölümlerde konu edinilen bilim insanının buluşu yapma aşamasından, rakipleriyle girdiği soğuk savaştan bahsedilirken kişilerin buluşlarına da değiniliyor. Bu yönüyle minik bir bilim tarihi kitabı olabildiği gibi bahsi geçen bilim insanlarının uğraşı alanını bilmeyen okurlar için de aydınlatıcı bilgiler içeriyor.

 

Anlatım dili oldukça yalın hatta bazen eğlenceli.  Çeviri Füsun Baytok tarafından başarılı ve duru bir şekilde yapılmış. Kitap kapağı ise kitabın içindeki bilim insanlarının resimlerinden oluşuyor. Fakat renk olarak içeriğe uygun daha ciddi renkler olması gerektiğini düşündüm.

 

Kitabın içerik çalışması ise çok titizce yapılmış. Yazar yaklaşık 20 yıldır topladığı ansiklopedik bilgilere ek olarak bilim insanlarının mezarlarını, varsa müzelerini, çalıştıkları kurumları, hayatta olan yakınlarını, mektuplarını kısacası kullanabileceği her türlü bilgi kaynağını kullanmış.

 

Büyük şüphelere düşmeden iç rahatlığı ile okunabilecek ve şaşırtıcı gerçeklerle dolu bir bilim kitabı.

Leave a Reply