Terry Pratchett – Eric

Posted by kitaplog

RAHİM ÇETİNEL

Seslikitap(audiobook) dünyasından bir başka Terry Pratchett kitabı ile devam ediyorum. Bu sefer karşımızda daha önce de pekçok macerasına tanık olduğumuz Rincewind ve sadık yoldaşı Sandık’ın bir hikayesi çıkıyor.

Kitap kronolojik olarak Rincewind’in tek başına bir Sourcerer’la kapıştığı hikayenin sonrasında devam ediyor. 11 yaşında bir büyücü olan Eric, çok zeki ve bir o kadar da meraklı bir gençtir. Hayali çok zengin olup, bir sürü kadınla birlikte olmak olan Eric bunun için cehennem dünyasından ve şeytanlardan (demon) yardım almaya karar verir. Herkesin bildiği gibi başka bir boyutta olan demon’ları dünyaya çağırırsanız sizin dediklerinizi yapmak zorundadırlar.

eric

İşin güzel tarafı da burada başlıyor zaten. Başka boyutlardan birinden güçlü bir demon isteyen Eric karşısına Rincewind çıkınca onunla yetinmek zorunda kalıyor. Nasıl olduğunu bilmediği şekilde parmaklarını şaklatmasıyla da ikisini bambaşka yerlere ve hatta zamanlara götürme yeteneğine kavuşmuş olan Rincewind ve Eric, ve tabii ki Sandık, içinde İblis ve Şeytanların, büyücülerin ve pek çok tanrının (ve pek tabii ki her zaman BÜYÜK HARFLERLE konuşan ÖLÜM’ün) olduğu bir maceranın içine girmiş oluyor.

BU kitapta özellikle Terry Pratchett’ın hayal gücünün harika örneklerine rastlıyoruz. Cehennemde gerçekleştirilen cezalara modern dünyadan esinlenerek getirdiği yorumlar, Eric’in sivri zekasının nasıl çalıştığını görme fırsatı edinmemiz ve okurken (benim durumumda dinlerken) her zaman insanın yüzünde gülümse oluşturan Rincewind’in verdiği tepkiler insana bu kitapla çok güzel vakit geçirme şansını veriyor.

Leave a Reply