Terry Pratchett – Thud!

Posted by kitaplog

RAHİM ÇETİNEL

 

Benim en çok sevdiğim Terry Pratchett kitaplarından birisidir Thud! İsmi öncelikli olarak oldukça büyük ve kalın bir sopanın birinin kafasına vurulmasında ortaya çıkan ses olarak yorumlanması mümkün. Aynı zamanda ise, romanda, Ank Morpork’da oldukça popüler hale gelmeye başlayan bir oyunun da adı.
Roman, Ank Morpork’da geçiyor. Muhafızlar! Muhafızlar! () kitabından hatırladığımız Sam Vimes gene başrolde. Bu sefer öncelikli amacı bir cinayeti çözmek ve troll’ler ile dwarflar arasında binlerce yıl önce meydana gelmiş Kum Vadisi Savaşının Ank Morpork’da tekrarlanmasını engellemek.

Thud

Aradan geçen zamanda Yüzbaşılıktan şehir polis biriminin (City Watch) en tepesine geçmiş, yaklaşık 2 metre ve 100 küsür kilo ağırlıkla bilinen en büyük dwarfolan, tamamen kas ve ilk kitapta daha muhafız adayı olan Carrot artık Yüzbaşı olmuştur. Şehir büyümüş ve gelişmiş karşılığında sorunlar da artmıştır. Her ne kadar sorunlar fazlaysa da bu şehrin eskisinden daha az eğlenceli veya Kumandan Vimes’ın eskisinden daha az sorunla uğraştığı anlamına gelmez. Buna rağmen hayatından hiç de şikayetçi değil.
Son olarak şunu belirtmek isterim ki, kitapta Vimes ve oğlu Sam arasındaki ilişki ve Vimes’ın ona verdiği değer, dahası bu bu değeri gösteriş biçimi bana sorarsanız kitabın en güzel yerlerinden birisi.

Leave a Reply