Terry Pratchett – Interesting Times

Posted by kitaplog

 

RAHİM ÇETİNEL

Interesting Times veya çevrildiğinda muhtemelen alacağı isimle “Garip Zamanlar” bir başka Diskdünya romanı. Bu sefer kahramanımız, tüm zamanların en antikahramı olmayı başarmış, büyücü Rincewind. Büyücü derken diğer büyücülerle karıştırmamak gerek: Rincewind öcelikli olarak hiç büyü yapamayan, Görünmez Üniversitedeki bütün derslerinden kalmayı başarmış, kafasına taktığı büyücü şapkasında bile yanlış hecelenmiş bile olsa “Büyyücü” yazan, dert ve sorunların peşini hiç bırakmadığı bir karakter.

 

 

Daha önce, Diskdünya’nın ilk turisti olan İki Çiçek ile 140’dan fazla beladan (kaçırılma, ölümden dönme, şeytanlarla, iblislerle kavgalar, Diskdünya’nın kenarından düşmek, ejderha sırtından düşmek, vesaire vesaire vesaire…) sağ kurtulmayı başarmış olan Rincewind, bu sefer Diskdünya’nın diğer ucundaki İki Çiçek’in ülkesi Altın Krallık’a gönderiliyor. Altın Krallık’ın Çin ve Japon karışımı bir Diskdünya ülkesi olduğunu hemen ekleyelim burada.

 

interesting-times

Diğer yandan romandaki diğer kahraman ise, Diskdünya’nın en ünlü ve en tecrübeli, aynı zamanda en yaşlılarından birisi olan kahramanı Barbar Cohen. Cohen ve 6 arkadaşı da aynı kıtadalar. Toplam yaşları 500’ü geçen Diskdünya’nın görmüş olduğu en güçlü savaşçı topluluğun (isimleri Gümüş Topluluk) amacı da Altın Krallık’tan çok önemli birşeyi çalmak.

 

İçinde bolca entrikanın, harika karakterlerin ve müthiş bir öykünün olduğu bir kitap bu.

One Response to “Terry Pratchett – Interesting Times”

  1. […] XXX olarak tanımlanmış kayıp kıtasından bahsetmekteyim. Bir önceki macerasının sonunda () büyüyle Ankh Morpork’a getirilmeye çalışırken kaybolan Rincewind’i aslında […]

Leave a Reply