Terry Pratchett – Men At Arms

Posted by kitaplog

RAHİM ÇETİNEL

Audiobook alışkanlığına oldukça kapılmış ve alışmış durumdayım. Internet sağolsun Terry Pratchett’ın bütün kitaplarının audiobook versiyonlarını da bulup indirdiğim için yolda yürürken, işe gider gelirken, metroda, kısacası normalde kitap okuma şansımın olmayacağı pek çok ortamda kitapları dinleyebiliyorum artık. Ayrıca bendeki kitapların çoğunu okumuş olan Nigel Planer’ın da anlatım tarzını da çok beğeniyorum.

 

 

Şimdi anlatacağım kitap Terry Pratchett’ın yazmış olduğu Diskdünya serisinin bir başka kitabı. Kitap Muhafızlar! Muhafızlar!  romanından kısa bir süre sonrasını anlatıyor. Aradan geçen zamanda hızla yükselip Corporal (Onbaşı) olmuş olan Carrot ve Şehir Muhafızlarındaki son günlerini yaşamakta olan Yüzbaş Vimes romanda başrollerde.

men-at-arms

 

Kitap Soytarılar Loncası’nın bir üyesinin öldürülmesiyle başlıyor ve şehirde başka cinayetlerle devam ediyor. Lady Sybil Ramkin ile evleneceği için görevinden ayrılmak zorunda olan Vimes kendini son iş olarak bu cinayeti çözmeye adıyor. Bir yanda, ilerideki kitaplarda da karşılaşacağımız Detrius, Angua gibi karakterlerle de ilk kez karşılaşıyoruz bu romanda.

 

 
Roman tarz olarak, bir yandan Vimes’ın suçluyu nasıl yakaladığını anlatırken bir yandan da olan olayları oldukça ironik ve tamamen Diskdünya’ya özgü bir tarzda bize aktarıyor. Aslında Pratchett’ın anlatım tarzını alıp içinden trollleri, dwarfları çıkarırsanız elinizde hala oldukça iyi kurgulanmış bir polisiye roman kalır. Buna Ankh Morpork’un tamamen kendi özgü dünyasını ve güzel düşünülmüş ilginç karakterleri eklediğinizde ise karşınıza çıkacak olan çok eğlenceli bir kitap olacaktır.

 

.

Leave a Reply