Terry Pratchett – Hogfather

Posted by kitaplog

Rahim ÇETİNEL

 

Terry Pratchett seslikitapalarına (audiobook) devam ediyoruz. Sırada Noel Baba’nın Diskdünya’daki cisimleşmiş hali Hogsfather’ın maceraları bulunuyor.

Maceramız bu sefer güzel! şehir Ankh Morpork’da geçiyor çoğunlukta. Başrolde ise eksantrik karakterimiz Death ve Soul Music ve Mort kitaplarından hatırlayacağımız Death’in torunu Susan bulunuyor.

İnsanları her daim ilginç bulan, birşeyi yaptı mı tam yapan olarak tanıdığımız karakterimiz Death bu sefer de Hogsfather kılığına girmek gibi bir girişimde bulunuyor. Her zaman yanında olan yardımcısı/hizmetçisi Albert, Katiller Loncasından çok şaşırtıcı bir katil ve varolmalarının amacının herşeyi dürtmek, bolca yemek yemek ve kimseyi umursamamak olduğuna inanan Görünmez Üniversite akademik kadrosu da kitapta oldukça yer kaplıyor.

Diskdünya’nın ilk bilgisayarı Hex, 22 yaşında üniversite fakültesinin en genç üyesi Ponder Stibbons da çeşni olarak yer alıyor kitapta.

Olaylar geliştikçe Pratchett bir yandan bolca güldürürken diğer yandan da ne kadar iyi bir yazar olduğunu bize gösteriyor tekrar.

Pratchett okuyanların kaçırmaması gereken bir kitap (bunu bütün kitapları için söylüyorum gerçi).

Leave a Reply