Terry Pratchett – Jingo

Posted by kitaplog

 

Rahim ÇETİNEL

 

Ankh Morpork ve Klatch arasında ortaya çıkan bir adacık nelere sebep olur sorusuna cevap arayan Diskworld romanı Jingo aynı zamanda bize Commander Sam Vimes’ı daha yakından tanıma şansını da veriyor.

Bu sefer romanda ön planda olanlar sürekli savaş isteyen zeka açısından çöldeki bir troll civarında dolaşan soylular ve onlara karşı her zaman gerçekçi olan Sam Vimes. Tabii yanında devasa troll Çavuş Detritus ve takımın diğerleriyle birlikte. Diğerleri derken her daim herkesi etkileyen harika insan (aslında 2 metre olmasına rağmen bir dwarf olan) Yüzbaşı Carrot, kız arkadaşı kurtkadın Angua, bir adet zombie, bir adet aynı zamanda Omnian misyoner olan ve herkesi doğru yola davet eden (elbette boş zamanında) Redshoe da var.

Şehir Muhafızları’ndan (City Watch) bahsedip de Çavuş Colon ve Onbaşı Nobby Nobbs’u unutmak asla olmaz tabi. Onlar da bütün olayların içinde yer almayı her zamanki gibi başarıyorlar.

Savaşların ne kadar aptalca olduğundan, yabancı bir ülkeye yerleşmiş göçmenlerin sorunlarından (burada Prathcett Londra’ya yerleşmiş Hint/Arap kökenlilerden örnekleyerek güzel tespitlerde bulunuyor) ve Ankh Morpork ve Diskdünya’dan hem ironik hem de çok akılcı bir şekilde bahseden bir başka Diskdünya romanı ile karşı karşıyayız. Çok güzel bir başka Pratchett romanı daha.

.

Leave a Reply