Ahmet Ümit – İstanbul Hatırası

Posted by kitaplog

Elife BÜYÜKÇOLPAN

 

İstanbul; rüyaların şehri…  Asırlardır süregelen savaşlara, aşklara, depremlere, yangınlara ev sahipliği yapmış, boynunda inci gerdanlığıyla süzelen masum bir gelin gibi iki kıtanın tam arasında.

Şimdi İstanbul’a kötü davrananlardan alınan intikamın maktülleri için cinayetlerin arka bahçesi olmuş olanca ihtişamıyla.

Kitabı okurken İstanbul’un her köşesini ayrı güzellikle anlatmış Ahmet Ümit, yine müthiş tasvir yeteneğiyle sanki anlattığı güzelliklerin tablosunu çiziyor sizin için. Belki her gün önünden geçip de, kimin için, ne zaman, kim tarafından, nasıl yapıldığı konusunda bir saniye bile düşünmediğimiz İstanbul’un görkemli yapılarının önünden bu kitabı okuduktan sonra geçerken kafanızı kaldırarak şöyle bir bakacağanızı temin edebilirim.

Yedi hükümdar, yedi tarihi mekan, yedi gizemli olay ve yalın bir gerçek.

Sarayburnu, Çemberlitaş, Fatih Cami, Altın Kapı, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Süleymaniye Camii hepsiyle ilgili tarihçeleri okurken zaman tünelinde seyahate çıkmış gibi hissedeceksiniz.

Roma İmparatorluğu’ ndan Bizans’ a, oradan Osamanlı’ya ve günümüze binlerce yıllık tarihiyle İstanbul başrolünü oluştururken, başrol oyuncuları kendi İstanbul’unu anlatıyor.

Bir taraftan İstanbul tarihini özümserken diğer taraftan da ipuçlarını toplayarak cinayetleri çözmeye çalıştığınızı hissedeceksiniz.

Polisiye ve tarih romanlarını sevenler için şiddetle tavsiye edebileceğim bir kitap. Daha önce Ahmet Ümit okumuş olanlar varsa tereddütsüz alıp okusunlar. Ahmet Ümit’in okuyacağınız ilk kitabıysa başlayın ve devam edin derim. Keyifli okumalar.

One Response to “Ahmet Ümit – İstanbul Hatırası”

  1. Bu sıralar okuyorum bu kitabı, bir yandan bilgi edinirken bir yandan da hırsız-polis oynuyorsun.

    Yazar, geçen haziran ayında kitabın geçtiği yerleri kapsayan bir gezi düzenlemiş, ne yazık ki kaçırmıştım, umarım bir kez daha düzenlenir.

Leave a Reply