Necib Mahfuz – Miramar

Posted by kitaplog

Filiz Kışlacık

 
İstanbul’dan Ankara’ya yolculuğum sırasında okuduğum bu kitabı, yemedim, içmedim, hemen tanıtayım dedim:)Tesadüfi aldığım ama çok beğendiğim bir kitap Miramar. 1988 Nobel edebiyat ödülüne sahip bu eser Mısır’ın İskendiriye şehrinde değişik ekonomik ve politik görüşlere sahip bir grup insanın yaşamları ve birbirleriyle olan ilişkilerini anlatmakta.

Çeşitli nedenlerle sürgün hayatı yaşayan bir grup insanın yolu, Miramar Pansiyonu’nda kesişir. 1960’lı yılların Mısır’ında devrim her kesimi farklı şekillerde etkilemiş ve değişik bakış açıları yaratmıştır. Emekli bir gazeteci olan Emir Vecdi  ömrünün son demlerini geçirmek için geldiği bu yerde huzuru ararken, diğer pansiyonerlerin gelmesiyle olaylar silsilesi içinde bulur kendini. Mariana Miramar’ın eski ihtişamlı günlerin özlemini çekerken, yeni konuklarına ev sahibeliği yapmanın heyecanını yaşamaktadır. Köyünden kaçan güzel Zühre’nin çalışmak için pansiyona gelmesi ve diğer konukların onunla kurdukları ilişki, dönemin siyasi ve sosyal gerçeklerini yansıtmaktadır.

 

Tolba Marzuk devrimden sonra tüm varlığını haciz konmuş bir aristokrattır. Yeni düzene alışamamış bir devrim karşıtıdır ve hayatını devam ettirmeye çalışmaktadır. Emir Vecdi ile eski tanışıklıkları vardır ve farklı bakış açılarına sahiptirler. Hüsnü Allam; toprak sahibi, zengin bir gençtir. Bir diploma sahibi olmamanın eksikliğini duymaktadır. Çünkü zaman  bilim, ilim ve eğitim devridir. Mansur Bahi İskendiriye radyosunda çalışmakta olan ve kendi içinde çelişkiler yaşayan, evli bir kadına aşık bir gençtir. Serhan El Bahari ise okumuş, çalışan, herkesle iyi anlaşmaya çabalayan ve aynı zamanda kısa yoldan zengin olmak isteyen ve bu yolda herşeyi denemeye hazır biridir.
 

İşte öyle…
 

Yazar, Mısır’ın çeşitlilikle çatışmanın iç içe geçtiği bir dönemini, akıcı bir dille anlatmış bizlere. Çabucak biten bir kitap:) Şöyle yazdıklarımı okuyunca “Hani nerede bu kitabın akıcılığı?” diyebilirsiniz diye düşündüm:) Ben size sıkıcı bir kitap tanıtır mıyım hiç? Ben kefilim:)

Keyifli okumalar, görüşmek üzere…

Leave a Reply