George R. R. Martin – Game of Thrones (A Song of Ice and Fire)

Posted by kitaplog

Rahim ÇETİNEL

 

George R.R. Martin bundan birkaç sene öncesine kadar sadece fantastik kurgu edebiyatı okurları tarafından bilinen ve takip edilen yazarlardan birisiydi. Bütün bunlar, HBO isimli Amerikan televizyon kanalının kendisiyle anlaşıp, Game of Thrones adıyla (ki aynı zamanda şimdiye kadar 5 kitaptan oluşan serinin ilk kitabının adıdır) dizi olarak televizyona aktarmasından öncesinde kaldı artık. 

Game of Thrones’u ilk başladığında internetten indirdim. Buna rağmen izlemeye başlamadım, çünkü kitapları henüz okumaya (aslında dinlemeye) başlamamıştım ve ayrıca dizinin kitaba göre kötü olacağından çekiniyordum. Dizi hakkında şunu söyleyeyim, yapılabilecek en iyi uyarlamalardan birisi olmuş.

 

 
Kitaplara odaklanacak olursak: Bütün seri Westeros ağırlıklı bir bir kıtada ve ortaçağ benzeri bir ortamda geçiyor. Seri fantastik kurgu hatta kitaplardan birisinin isminde Dragon geçiyor ama elimizde her sayfası aksiyon dolu, etrafta ejderhalar uçuşan bir kitap beklemek yanıltı olarak baştan söylemek isterim. Onun dışında Ortaçağ benzeri bir ortamda geçen seride neler var diye bir sayalım:

  • Ağırlıklı olarak Tanrısal bir doğruluğa sahip olduğuna inanıldığını düşündüğüm bolca kral (ne kadar salak ve gerzek de olsalar çevresindekiler itiraz falan etmiyor) 
  • Şerefsizliğin her türlüsünü yapmayı kendilerine düstur edinmiş, bir evsizin sırtındaki pirelerden daha çok sayıda şövalye 
  • Değişik ırklardan (ırk derken elf, orc değil de kuzeyli, güneyli, siyah derili, esmer vesaire) bol miktarda farklı karakter (hırsızından barmenine, savaşçısından din adamına ve büyücüsüne, ki büyücüleri büyü yapamıyorlar)
  • Ateşinden agacına her tür tanrı (herhangi bir tanrısal güçleri varsa henüz ortaya çıkmadı)

Bütün bunları saydım diye kötü bir romandan bahsettiğimi düşünmek doğru bir yaklaşım olmaz. Aksine, George R.R. Martin elindeki bu materyal ile ortaya çok güzel bir roman, gayet inanılır karakterler ve farklı bir olay örgüsü çıkarmış durumda. Tam bu seri üç kitapta biter ve standart bir fantastik kurgu kitabından başka birşey olmaz derken, romandaki birincil karakterler patır patır ölmeye başlayınca ve başka karakterler ön plana gelmeye başlayınca kitap benim için daha ilgi çekici hale geldi.

.

Şu anda beş tane “A Song of Ice and Fire” veya herkesin bildiği adıyla “Game of Thrones” kitabı var ve bana sorarsanız yazarın altıncı kitapla seriyi tamamlaması mümkün değil. Belki bir ihtimal 10 kitapla veya Robert Jordan’a özenip 14-15 kitapla bitirmeyi düşünüyor olabilir. Bunu ancak zaman gösterecek. Eğer okumayı düşünüyorsanız güzel bir tercih olur derim. Ayrıca ilginç bir bilgi vereyim, kitapların dilimize çevirisi Sibel Alaş tarafından yapılıyor.

 

One Response to “George R. R. Martin – Game of Thrones (A Song of Ice and Fire)”

  1. Zaten son kitap olarak 6 değil 7 düşünülüyor. Ha 7’de bitirebilir mi, orası ayrı, ama 6’da bitmeyeceği kesin.

Leave a Reply