Robert A. Heinlein – Starship Troopers

Posted by kitaplog

Rahim ÇETİNEL

1997’de çekilen ilk filmden sonra 2004 ve 2008’de iki film daha çekildi Starship Troopers serisinin devamı için. Filmlerde aksiyonun çok ön planda olduğu, gelecekte geçen insanlar ve böcekler arası savaş konu ediliyordu.

starship troopers1

 

1959’da Heinlein tarafından yazılan romanda ise savaş oldukça arka planda. Juan “Johnny” Rico adında bir piyadenin (romanda MI ya da açılımıyla Mobile Infantry olarak geçiyor) bir birliğiyle birlikte böcek gezegenine inmesi ve saldırıyla başlayan roman sık sık Johnny’nin hatırlamalarıyla devam ediyor. Johnny’nin lise mezuniyeti zamanını hatırlamasıyla, sonra ani bir karar verip askere katılmasıyla, aldığı eğitimle, karşılaştığı zorluklarla ve bunlarla nasıl baş etmeye çalıştığıyla geçiyor roman.

 

 

 

Romanı anlatırken, romanın bahsettiği ve anlatmaya çalıştığı dünyadan bahsetmemek olmaz. Dünyanın Terran Federation adında bir devlet olarak oluşması ve bütün herkesin bu devletin bireyleri olması, ama vatandaş olabilmek için en az 2 yıllık gönüllü hizmet etmeleri gerekliliği dünyayı biraz daha farklı kılıyor bildiğimiz, okuduğumuz diğer kitaplardan.

 

starship troopers2

 

Roman basit bir savaş, bilimkurgu kitabı olmaktan çok öte. İçinde Johnny’nin aldığı eğitimlere yedirilmiş olarak oldukça yüklü felsefi tartışmalar mevcut. Vatandaş kimdir, sorumluluk ne demektir, masum kime denir, masumiyet nedir, hak nedir, özgürlük nedir gibi sorular romanın önemli kısımlarını kapsıyor. Günümüz dünyasına (romanda geçmis zaman oluyor), romanın zamanına göre 20. yüzyıl ortaları yapılan göndermeler, eleştiriler kitabın oldukça zevkli kısımları.

 

 

İçeriğiyle, yaptığı tartışmalarla muhakkak okunması gereken bir kitap.

 

 

Leave a Reply