Dan Simmons – Endymion

Posted by kitaplog

RAHİM ÇETİNEL

Bu yazının konusu Dan Simmons’un bir önceki yazıda belirtmiş olduğum romanları Hyperion ve The Fall of Hyperion‘un devamı olan 2 kitaplık Endymion ve The Rise of Endymion hakkında. Bunu belirtiyorum çünkü yazı aynı zamanda Hyperion kitapları hakkında bilgiler de veriyor olacak. Dolayısıyla Hyperion’u okumamışsanız ve okumayı düşünüyorsanız, bu yazıyı okurken romanlar hakkında bilgiler vereceğim konusunda dikkatli olun.

 

Roman, Hyperion serisinin bitişinden 274 yıl sonra başlıyor. Romanın ana kahramanı, The One Who Teaches (Öğreten kişi), 12 yaşında bir kız. İlk seriden tanıdığımız Brawne Lamia’nın ve John Keats cybrid’inin kızı olan Aenea, bir nevi zaman tünelinden geçerek kendisini bekleyen 30 bin civarı seçkin Pax askerinin ortasına geliyor. Onu yakalamak için orada olan o kadar askerden kaçmayı ise romanın bakış açısından anlatıldığı Raul Endymion’a borçlu. Raul Endymion, avlanmak için Hyperion’a gelen zenginlere yardım eden bir klavuz. Ava götürdüğü gruptan bir kişinin kendini öldürmeye çalışması yüzünden kendini savunurken zengin avcıyı öldüren (avcı tekrar diriliyor, aşağıda bahsedeceğim) ve bundan dolayı ölüme mahkum edilen birisi Raul. Ünlü şair ve ilk romandaki hacılardan Martin Silenus tarafından kurtarıldıktan sonra, Martin’in kendisinden bazı istekleri oluyor ve bunlar kabul ediyor Raul. İşte isteklerden bazıları:

Endymion

– Aenea’yı ne pahasına olursa olsun korumak
– Herkes tarafından yokedildiği söylenen Eski Dünya’yı bulmak ve tekrar Güneş sistemindeki eski yerine koymak
– Saklanan Ouster’ları bulmak ve onlarla bağlantıya geçmek
– Kiliseyi ve onun askeri uzantısı Pax’ları yok etmek
– Yokolduğu düşünülen The Core’u bulmak ve yok etmek
– Shrike’ı bulmak ve yok etmek

 

Aenea’yı bulup Pax’lardan kurtardıktan sonra, Aenea, Raul Endymion ve yanlarına verilmiş olan Android A. Bettic ile birlikte Hyperion romanlarında Konsolos’un kullandığı akıllı bilgisayara sahip uzaygemisi ile birlikte kendilerini kovalayan Peder/Kaptan de Soya’dan ve Pax güçlerinden kaçmaya başlıyorlar.

 

Birinci roman Endymion coğunlukla bu kaçışları ve kaçarken karşılaştıkları üzerine ilerliyor. İkinci romanda ise Raul Endymion önce Aenea’ya dönmeye çalışıyor, sonrasında ise Aenea ile birlikte Kilise’yee ve Pax’lere karşı yaptıkları direniş ve savaş anlatılıyor.

 

Endymion da Hyperion gibi draması, kurgusu çok güzel ve çok kaliteli bir roman. Bütün seri benim kişisel en iyi romanlar listemde üst sıralarda yer alıyorlar.

 

 

.

Leave a Reply