L. Ron Hubbard – Battlefield Earth

Posted by kitaplog

RAHİM ÇETİNEL

 

Hubbard bilim kurgunun altın çağı sayılan 50’lerde kendi katkısını yapmış bir yazar. 1982’de yayınlanan ve kendi tanımıyla, hiç bir ticari vs. kaygı gütmeden yazdığı Battlefield Earth yazarın okuduğum ilk kitabı.

 

Kitap temelde güzel bir hikaye içeriyor: Günümüzden yaklaşık 1000 yıl sonra devasa bir imparatorluğun (Psyclo) ele geçirmiş olduğu ufak ve önemsiz bir maden gezegeni olan Dünya’da toplamda sayıları 50 binden az kalmış olan insanlar yaşamaya ve yok olmamaya çalışmaktadırlar.

 

Psyclo’lar ırk olan sadist ve sosyopat oldukları kadar, oldukça zeki ve acımasızlar. Evrenin çok büyük kısmını ve 200 binden fazla gezegeni ellerinde tutuyorlar. Bunu başarabilmelerindeki en önemli araçlardan birisi de evrenin herhangi bir noktasına anlık ışınlanma yapabilmelerini sağlayan teleport teknolojisi. Bunun dışında ileri derecede savaşçı oldukları için keşfettikleri gezegenlerde önce yaşayanları temizliyorlar, sonra da yerleşip madencilik yapıyorlar.

 

battlefield earth

 

Dünyada ise insanlar oldukça kötü durumdalar. Taş devri şartlarında, herşeyden korkarak yaşamaya çalışan insanlar ayrıca Dünya’daki Psyclo madencileri tarafından da izin günlerinde vahşi hayvanlar gibi avlanıyorlar. Bir arada yaşayan toplulukların sayıları çoğunlukla 100’den az ve geleceğe dair bir umutları yok.

 

İşte bu noktada, roman kahramanımız Jonnie “Goodboy” Tyler ile tanışıyoruz: Orta Amerika’da 30 kadar insanın bulunduğu bir kabilede yaşayan Jonnie hem meraklı hem de zeki olduğu için, kabiledekilerin ayrılmamasını öğütlemesine rağmen bir yıllık bir yolculuğa çıkmaya ve çevresini görmeye karar verir. Yolculuğa çıktıktan çok kısa bir süre sonra ise Dünya’daki Psyclo maden şirketinin Güvenlik Şefi Terl tarafından yakalanır. Terl’in amacı Jonnie’yi kendi çıkarları için kullanmaktır. Türünün diğer örnekleri gibi Terl de sadist, acımasız, insanları fareler gibi hayvanlar olarak birisi. Aynı zamanda oldukça zeki olduğunu da vurgulamak gerek.

 

Roman 1000 sayfadan fazla. Jonnie’nin başından geçenler ise oldukça ilginç. Romanın kendi içindeki bazı tutarsızlıkları bir kenara bırakırsak, kendini rahat okutan, olayların sürekli geliştiği ve sürprizlerin eksik olmadığı bir roman yazmış Hubbard.

 

not 1: L. Ron Hubbard aynı zamanda Scientology tarikatının kurucusu.
not 2: Romanın Türkçe’ye çevrildiğinden emin değilim.
not 3: 2000 yılında John Travolta’nın Terl’ü canlandırdığı bir filmi de yapıldı romanın. Ben izlemedim ama film ticari anlamda bir başarısızlık olmuş ve yapılmış en kötü filmlerden biri olarak kabul ediliyormuş.

 

Leave a Reply