Terry Pratchett – Raising Steam

Posted by kitaplog

Rahim ÇETİNEL

 

Terry Pratchett ve onun Discworld’de anlattıkları benim kitaplog’da hakkında en çok yazdıklarımdan birisi sanırım. Arada yazmadıklarım olsa da Discworld serisinin şimdiye kadar çıkmış bütün kitaplarını, bazılarını birden çok kez, okudum veya dinledim.

Geçtiğimiz aylarda çıkan son kitabı Raising Steam bütün Discworld kitapları gibi güzel, eğlenceli ve okunması gereken bir kitap.

Kitap, goblin’lerin bir ırk olarak kabul edilmesi (buraya yazmadım ama Snuff isimli Discworld kitabında oldu) sonrasında Ankh Morpork’ta yaşamaya başlamaları ve özellikle de teknik konularda çok yetenekli olduklarının farkedilmesi döneminde geçenleri anlatıyor.

 

raising steam

Kitap direkt olarak goblinlerle ilgili değil ama içinde bolca goblin var. Romanda en ön sırada Going Postal’dan ve Making Money’den hatırlayacağımız Moist von Lipwig var. Tabi Moist olaylara hemen başladıktan sonra dahil olup, yönlendirme noktasında büyük etkisi oluyor.

Herşey, babasını buhar ve buhar gücüyle uğraşırken kaybeden Dick Simmel isminde kendini yetiştirmiş genç bir mühendisin Ankh Morpork’un bütün çöp ve pislik işleriyle ilgilenen ve en zengin adamı olan Sir Harry King’in kapısını çalmasıyla başlıyor. Yıllar içinde babasının kaldığı yerden devam eden ve buharı yönetmeye başarmış olan Simmeli bunu daha da ileri götürmek için Harry King’den yardım istiyor.

Yeniye ve yeniliğe en açık yerlerden birisi olan Ankh Morpork bu gelişmeye de hemen merakla atlıyor tabii. Sonrasında Discworld üstünde yepyeni bir dünyanın kapılarının açılmasına adım adım tanıklık etmeye başlıyoruz.

Baştan sonra eğlenceli yazımıyla gene on numara bir Discworld kitabı çıkmış ortaya.

Bu arada, not olarak belirteyim, Raising Steam, Discworld serisinin 40’ıncı kitabı.

 

 

 

Leave a Reply