Ahmet Ümit – Beyoğlu’nun En Güzel Abisi

Posted by mustafa

Herkese merhaba,

Uzun bir aradan sonra bir Ahmet Ümit kitabıyla tekrar yazılarıma başlamaya karar verdim. Her ne kadar bu süreç boyunca kitap okumaya devam etsem de (itiraf etmeliyim ki, eskisi kadar değildi), bir türlü elim yazı yazmaya gitmedi. Ama bugün içindem geldi, yeniden başlıyorum.

Bu kitabı geçen hafta içerisinde tamamladım. Açıkçası daha önce de Ahmet Ümit kitapları okumuştum ve “İstanbul Hatırası” isimli kitapta da Başkomiser Nevzat ve ekibi yine devreyedeydi. “İstanbul Hatırası” üzerine yorumum gerçekten harika olduğu şeklindeydi. Ardından gelen bu kitap ise bende hayal kırıklığı yarattı diyebilirim.

 

beyoglu-nun-en-guzel-abisi_508976

Kitabın konusu şu şekilde (spoiler vermiyorum): İstanbul’da işlenen bir dizi cinayeti incelemeye başlayan ekibimiz sonunda yine katile ulaşıyor. Ama bence bu kitapta hikaye biraz zorlama şeklinde ilerliyor. İstanbul Hatırası’ndaki o büyük başarılı hikayeden sonra, bu hikayenin oldukça sönük kaldığını belirtmem gerekiyor.

Ama açıkçası Beyoğlu’nda kitapla birlikte gezintiye çıkmak gerçekten zevk verici. Ben her ne kadar Beyoğlu’na o kadar aşina olmasam da, bu kitabın o bölgeyle içiçe olan birisine etkisi daha fazla olacaktır diye düşünüyorum.

Umarım fırsatını bulup okursunuz. Ama bu kitabın ardından İstanbul Hatırası’nı da okursanız, ne demek istediğimi tam olarak anlayabilirisiniz…

Beyoğlu’nda iyi yolculuklar,

Mustafa Çetinel

Leave a Reply