Andreas Eschbach – Lord of All Things (Herr aller Dinge)

Posted by kitaplog

Rahim ÇETİNEL

 

İtiraf etmeliyim ki, Almanca bilmediğim ve çok fazla Almanca kitap da İngizce’ye ve Türkçe’ye çevrilmediği için Alman yazarlardan çok haberdar değilim. Aklıma gelen ilk yazarlardan birisi Dwarves isminde 4 kitaplık serisini okuduğum (gene İngilizce) Markus Heitz. O kitapla ilgili de henüz birşey yazmadım.

 

Adreas Eschbach ise tesadüfen karşılaştığım acaba dinlesem mi diye bir kenara koyduğum ve sonunda dinlemeyi daha yeni bitirmişken kitabı hakkında yazmak istediğim bir yazar.

 

Lord of All Things, Japonya’da Fransız Büyükelçiliği’nin hemen yanındaki küçük bir bahçede büyükelçiliğin çamaşırhanesinde çalışan bir kadının 10 yaşındaki oğlu Hiroshi Kato’nun yeni gelen büyükelçinin kendi yaşlarındaki kızını bahçede görmesiyle ve ona aşık olmasıyla başlıyor. Daha romanın hemen başlarında Hiroshi bütün dünyayı değiştirebilecek ve istisnasız herkesi zengin yapabilecek bir fikri bulmasıyla ilginçleşiyor.

 

lordofallthings

 

Sonrasında roman bayağı bir dallanıp budaklanıyor. Bir yandan Hiroshi’yi ve hayatındaki gelişmeleri takip ederken bir yandan da büyükelçinin kızı Charlotte’u ve hayatının Hiroshi ile kesişmelerini takip etmeye başlıyoruz.

 

Romanda başlarda birbirleriyle hiç ilgisi olmadığını düşündüğümüz şeyler büyük bir ustalıkla birbirine bağlanıyor yazar tarafından. Romandaki melankoli ve hüzün kitabın geneline olmasa da sonra kısımlarına oldukça yayılıyor. Diğer yandan ise yazar, Harward, MIT, Boston, Arjantin, Kuzey Sibirya, nanoteknoloji gibi konularda çok güzel tanımlamalar, betimlemeler ve açıklamalar yapıyor. Yazarın anlatım tarzından konuya çok hakim olduğunu ve güzel bir aktarımı olduğunu söyleyebiliyoruz.
Kurgu anlamında da çok başarılı bulduğumu eklemem gerekir.

 
Seslikitap olarak incelediğimizde de Nick Podehl tarafından okunduğunu görüyoruz. Nick Podehl de kitaptaki duyguyu, karakterlerin kendilerini ses ve okuma olarak harika bir şekilde yansıtmış.

Leave a Reply