Dan Simmons – Flashback

Posted by kitaplog

Rahim ÇETİNEL

Dan Simmons’ın benim okuduğum (dinlediğim) üçüncü kitabı Flashback. Daha önce bahsettiğim kitaplarını buradan görebilirsiniz.

 

Özellikle Hyperion sonrası Dan Simmons’ın diğer kitaplarını da okumaya niyetli olduğumu söylemiştim. Flashback sıradaki diğer kitabı oldu.

 

Flashback yakın gelecekte geçen distopik diyebileceğimiz bir roman. Roman 2030’larda ekonomik ve politik olarak tamamen çökmüş Amerika’da geçiyor. Dan Simmons’ın kurguladığı bu dünyada Japon’lar dünyanın yeni büyük gücü olarak ortaya çıkmış durumdalar. Sadece Amerika değil Avrupa da çökmüş durumda. Ortadoğu’da başlayan ve Avrupa’nın tamamını eline geçirmiş olan Global İslam Halife’liği bir diğer dünya gücü.

 

Amerika’nın çökmesine sebep olan şeyler arasında yakın geçmişinde (bugünlere denk geliyor aslında) aldığı yanlış kararlar kadar Flashback isminde kullanan kişinin geçmişinde istediği bir zaman dilimine gidip o dönemi birebir yaşayabilmesini sağlayan bir uyuşturucunun da etkisi büyük.

 

flashback

 

Roman Nick Bottom adında aşırı flashback kullanımı yüzünden işinden atılmış eski bir polisin 6 yıl önce çözemediği bir cinayeti çözmesi için özel dedektif olarak kiralanmasıyla başlıyor. Cinayet çok önemli çünkü ölen kişi Japonya’nın yeni sisteminde ülkeyi yöneten Japon milyarderlerinden Nakamura’nın tek varisi olan oğlu.

 

Roman bir koldan, cinayeti çözmeye çalışan Nick’i diğer koldan dedesiyle yaşamaya gönderdiği oğlu Val’i ve yaşadıklarını anlatıyor. Roman ilerledikçe cinayetin arka planında göründüğünden çok daha büyük ve korkutucu bir bulmacanın varlığı ortaya saçılmaya başlıyor.

 

Roman yakın gelecekte geçen bir dedektiflik ve macera romanı gibi dursa da içeriğinde Amerika’nın günümüz iç, dış ve ekonomik politikalarına çok sert bir muhalefet için yazıldığını düşündürüyor. Zaten romanı dinledikten sonra Reddit’te yaptığım kısa bir araştırma da Reddit kullanıcılarının Simmons’ın politik yaklaşımına olan eleştirini gösterdi.

 

Bu arada şu sıralar sıklıkla sesli kitap (audiobook) dinlediğim için kitapları anlatırken nasıl okunduğundan da bahsetmek gerekir diye düşünmeye başladım. İlk olarak bu kitapla başlıyoruz.

Benim dinlediğim sesli kitap Richard Davidson ve Bryan Kennedy tarafından okunmuş. Her ikisinin de okuma tarzını ve kitabı yansıtmalarını çok beğendim. Richard Davidson kitapta Nick Botttom’ın gözünden anlatılanları okurken, Nick’in oğlu Val ve kayınpederini Bryan Kennedy okumuş. Özellikle Davidson’ın Japon karakterler İngilizce konuşurken onların aksanlarını aktarabilmesi ve “l” sesini “r” olarak telaffuz etmesi güzel bir detay olmuş (gerçi romanda yazar da buna bir kaç yerde dikkat çekiyor).
not: Japonca’da “l” sesi olmadığından ona en yakın seslerden biri olan “r” sesini Japonlar daha çok kullanıyorlar. Örneğin “love” kelimesini okurken telaffuzları “rav” gibi birşey oluyor.

Leave a Reply