The Hitchhiker’s Guide To The Galaxy

Posted by mustafa

Merhabalar,

Türkçe adıyla; Otostopçunun Galaksi Rehberi…

Hepinizin ne dediğini az çok tahmin edebiliyorum. Bu kitabı okumayı neden bu kadar çok ertelediğimi, bunu nasıl oldu da başardığımı merak ediyorsunuz.

Aslında haklısınız… Bu kitabı gerçekten çok ama çok önce okumalıydım. Ama bir yandan diyorum ki, iyi ki okumamışım. Uzun süredir elime kitap alamıyordum. Stephen King’e ait bir romanı Kurban Bayramı tatilinde okumaya başladıktan sonra eşimin bana hediye ettiği bu kitabı okumaya başladım. (Bilmem duyduğunuz mu; yayınevi bu serinin bütün kitaplarını toparlayıp tek baskı halinde çıkarmış.)

The_Hitchhiker's_Guide_to_the_Galaxy

Neyse… 1. kitabı geçen gün bitirdim ve 2. kitaba geçtim. Ama bu arada burada 1. kitapla alakalı yorumlarımı eklemek istedim.
İlk yorumum: MÜKEMMEL! Ömrü hayatımda bir kitap okurken ikinci kez bu kadar zevk alıyorum ve eğleniyorum. Nerede olursa olsun kahkahalarımı tutamıyorum. Buna sebep olan ilk yazar Terry Pretchett’tı. Şimdi ise benzer duyguları Douglas Adams sayesinde hissediyorum.

Kitabın başlangıcı harika şekilde ele alınmış. Daha ilk 10 sayfa içerisinde yaşadığımız dünyanın (kitaptaki adıyla Yerküre) yokedilmesi, aslında bizim bundan çok daha etkili şeylerin geleceğine bizi hazırlaması gerekiyordu. Ayrıca insanoğlunun gezegendeki en zeki 3. yaratık olarak tanımlanması da ayrı bir hoşuma gitti. (Daha fazla detay verirsem telif hakkı isteyebilir yayınevi) Kitabı neredeyse soluksuz okudum ve ikinci kitaba geçtim.

Bu kitabi bana aldığı için sevgili eşime,
Kitaptan bahsettiğimde okumam gerektiğini belirten sevgili abime,

teşekkürleri borç bilirim…

Galakside iyi yolculuklar 🙂
Mustafa Çetinel

Leave a Reply